Teleinformatyka, specjalność przyszłości.

Czytaj dalej
Fot. Miłosz Pindur
Politechnika Świętokrzyska

Teleinformatyka, specjalność przyszłości.

Politechnika Świętokrzyska

Nowa specjalność na Politechnice Świętokrzyskiej. Studenci będą mogli stać się ekspertami w zakresie Teleinformatyki. Program kształcenia oparty jest na ścisłej współpracy z firmą Cisco – globalnym liderem technologii teleinformatycznych na świecie. Dzięki niej dla studentów i uczelni otwierają się zupełnie nowe możliwości. Młodzi ludzie zdobędą kompetencje poszukiwane na rynku pracy w branży IT. Mają też szansę uzyskania rozpoznawanych na całym świecie certyfikatów, potwierdzających umiejętności w studiowanych zakresach.

Nowa specjalność to modelowy przykład współpracy pomiędzy uczelniami a biznesem. Starania PŚk doceniło Polskie Towarzystwo Informatyczne. I przyznało uczelni tytuł lidera partnerstwa edukacji i biznesu. Ideą konkursu było wyróżnienie najlepszych w Polsce przykładów współpracy pomiędzy uczelniami oraz biznesem w zakresie rozwoju kompetencji niezbędnych w sektorze IT.

Rynek pracy od kilku lat poszukuje dobrze wykształconych absolwentów z branży IT, czyli specjalistów związanych z szeroko rozumianymi technologiami teleinformatycznymi. Trend ten nie powinien dziwić, gdyż zastosowane systemy teleinformatyczne są środkiem optymalizacji kosztów przedsiębiorstw, pomagają w utrzymaniu stabilnej pozycji rynkowej oraz pozyskiwaniu nowych obszarów inwestycyjnych i nowych klientów. W związku z dynamicznie rozwijającymi się technologiami Internetu Rzeczy oraz programowania sieciowego coraz częściej poszukiwani są wykwalifikowani projektanci oraz administratorzy złożonych systemów sieciowych, analitycy dużych zbiorów danych oraz projektanci zabezpieczeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

W Unii Europejskiej brakuje nawet 500 tys. specjalistów w branży IT, a w ciągu trzech najbliższych lat luka ta może się zwiększyć nawet do 800 tys. W Polsce według szacunków firmy od ręki przyjęłyby ok. 50 tys. informatyków i programistów. Jest to problem – innowacyjność ma być motorem napędowym polskiej gospodarki, a do tego potrzebne są wykwalifikowane kadry. Już teraz szeregowi pracownicy IT zarabiają tyle co kierownicy w innych branżach.

Aby ratować sytuację, polskie firmy współpracują z uczelniami, sięgają po programistów ze Wschodu i organizują szkolenia, aby

potem z grona ich uczestników wyławiać najlepszych.

Zajęcia ze studentami w Laboratorium Cisco Networking Academy na PŚk
Miłosz Pindur Zajęcia ze studentami w Laboratorium Cisco Networking Academy na PŚk

Akademia Cisco na Politechnice Świętokrzyskiej.

Akademia Sieci Cisco (Cisco Networking Academy) prowadzi swoją działalność jako Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu Rzeczy przy Zakładzie Fotoniki i Systemów Teleinformatycznych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej. Celem działalności Akademii Cisco jest prowadzenie cyklu szkoleń pod patronatem i przy ścisłej współpracy z firmą Cisco.

Program nauczania Cisco Networking Academy odzwierciedla bieżące trendy w metodyce kształcenia. Wiedza i umiejętności przekazywane są poprzez stosowanie różnych technik nauczania. Obok tradycyjnych wykładów realizowane są liczne zajęcia laboratoryjne (handlabs), które w szczególny sposób kładą nacisk na umiejętność rozwiązywania rzeczywistych problemów sieciowych (Network Troubleshooting).

Program Cisco Networking Academy adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców. Podstawowe szkolenia kierowane są w szczególności do uczniów starszych klas szkól średnich oraz studentów i osób, które dążą do zdobycia nowych umiejętności w ramach projektowania, budowy, konfiguracji oraz zarządzania małymi i średnimi sieciami komputerowymi.

Więcej informacji na stronie http://cisco.tu.kielce.pl

Politechnika Świętokrzyska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.