Ten rok jest kluczowy. Jeszcze o nas usłyszycie!

Czytaj dalej
Fot. Teresa Juźko
Teresa Juźko

Ten rok jest kluczowy. Jeszcze o nas usłyszycie!

Teresa Juźko

Drukarnia "Chroma" działa na rynku już 23 lata. Jej właściciel, Krzysztof Raczkowski, zdradza swój przepis na gospodarczy sukces w biznesie.

Drukarnia "Chroma" zdobyła nagrodę specjalną przyznaną przez burmistrz miasta Żary. Spodziewał się pan?
Jestem zaskoczony. Totalnie. Siedziałem sobie spokojnie na widowni a nagle wywołano mnie do odpowiedzi (śmiech). To oczywiście bardzo cieszy, że docenia się nasze zasługi w dziedzinie druku i usprawniania rynku pracy.

Przy odbiorze nagrody wspomniał pan, że przytoczone przez prowadzących dane o powierzchni firmy i ilości zatrudnionych pracowników są już nieaktualne...
Tak, przedstawiciel innej firmy sprostował, więc pomyślałem, że i ja przedstawię aktualne dane. Obecnie "Chroma" ma nie 8 tys. m2 powierzchni a 15 oraz zatrudnia nie 130 osób a 300. Działamy na rynku już od 1993 roku i cały czas prężnie się rozwijamy, więc takie statystyki są ruchome.

Od rozpoczęcia pana działalności gospodarczej upłynęły 23 lata. Początki były trudne?
Początki były łatwe (śmiech). To był po prostu taki naturalny rozwój, powiedziałbym wręcz, że książkowy. Wszystko zaczęło się ode mnie, jako jedynego pracownika. Z roku na rok przybywało ludzi i nigdy nie było sytuacji, żeby generować jakieś spadki w obrotach. Mamy stały wzrost.

W 2016 roku planujemy rozbudować firmę, zatrudnić kolejnych pracowników i rozpocząć ekspansję europejską

Czy istnieje jakikolwiek jeden sprawdzony sposób na sukces?
Na to składa się wiele elementów. Trzeba urodzić się w odpowiednim miejscu. Ja akurat pochodzę z Żar i jeżeli chodzi o gospodarność, lokalny rynek, to mamy naprawdę świetne warunki do działalności gospodarczej. Podstawą jest mieć konkretny pomysł na biznes i go realizować.

Niezbędna zapewne jest również pracowitość.
O tak, bez niej nie można by było nic wcielić w życie. Nie będę się przechwalać, ale wydaje mi się, że właśnie moja pracowitość była kluczem do tego, że firma osiągnęła taki sukces.

Czy zgadza się pan z opinią, że obecnie nie jest łatwo znaleźć dobrego pracownika?
Zgadzam się. Jest to teraz naprawdę duży problem ogólnokrajowego rynku pracy. Bezrobocie na poziomie 5% wydają mi się być realne, natomiast w tych 5% jest mnóstwo ludzi, którym zwyczajnie nie chce się pracować i to jest podstawowy kłopot. Obserwuję to nawet w mojej firmie i jakoś będę się musiał z tym zmierzyć.

Motywacji nie da się zatem odgórnie narzucić? Musi wynikać z własnej woli?
Oczywiście, to wydaje mi się też taką główną dewizą każdego przedsiębiorcy. Trzeba zwyczajnie chcieć coś od życia, szukać właściwych rozwiązań. Każdy musi zacząć od siebie - swoich predyspozycji, możliwości.

Jakie plany ma "Chroma" na najbliższy czas?
Mamy duże plany. W tej chwili planujemy mocne wyjście poza Polskę. Chcemy rozpocząć ekspansję europejską. Rozbudujemy siedzibę firmy oraz będziemy zatrudniać kolejnych pracowników. Ten rok jest kluczowy. Jeszcze o nas państwo usłyszycie! (śmiech)

Teresa Juźko

Teresa Juźko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.