Terapia u konserwatora z UMK na wzmocnienie kości

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Szymon Spandowski

Terapia u konserwatora z UMK na wzmocnienie kości

Szymon Spandowski

Toruńska szkoła konserwacji zabytków cieszy się uznaniem na całym świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na ogół mają do czynienia z dziełami sztuki i wiekowymi murami, tym razem jednak musieli pochylić się nad kośćmi. Wielkimi kośćmi.

Bywają takie sytuacje, kiedy konserwator zabytków musi się wcielić w ortopedę albo chirurga. Są bardzo wyjątkowe, ale „pacjent”, który trafił do Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych na uniwersyteckim Wydziale Sztuk Pięknych również jest ewenementem. To słoń. A konkretnie elementy szkieletu słonia leśnego sprzed stu tysięcy lat odkrytego w 1984 roku pod Koninem. Jeden z największych i najbardziej kompletnych takich okazów w Europie.

- Szkielet został znaleziony w lutym 1984 roku na odkrywce Jóźwin Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” w czasie prac górniczych - wyjaśnia Izabela Lorek z Muzeum Okręgowego w Koninie. - Obsługa koparki zdejmującej nadkład zauważyła w skarpie wielkie kości. Prace natychmiast na tym odcinku wstrzymano, zawiadomiono o znalezisku odpowiednie służby i Muzeum Okręgowe w Koninie. Odkopane już kości wybrano i zabezpieczono na dyspozytorni odkrywki, a pozostałe wydobyli z pomocą pracowników kopalni konińscy archeolodzy.

W dalszej części artykułu m.in. o tym co stało się z wielkimi ciosami słonia leśnego

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.