Teren budowy, a nic się nie dzieje, kiedy na dobre ruszą prace przy zagospodarowaniu zieleni w centrum miasta?
Do połowy listopada teren wokół Muzeum Etnograficznego zmienia się w Zieloną Bramę Toruńskiej Starówki.
Przejście na trasie ul. Odrodzenia - Wały gen, Sikorskiego przy Muzeum Etnograficznym to popularna trasa na starówkę. Od kilku dni jest zamknięta, jest to „teren budowy” jak informuje żółta tabliczka na płocie okalającym duży zielony skwer.
W tym miejscu obecnie niewiele się dzieje, ale już wkrótce mają rozpocząć się poważne prace, które finalnie doprowadza do powstania Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki, nazwa wiele obiecuje, co konkretnie się zmieni?
Mokre chodniki i leżaki
Zagrodzony obecnie teren to jedynie fragment obszaru, który czeka metamorfoza. Wykonawca - firma PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia w powiecie lipnowskim przebuduje cały narożnik zieleni wzdłuż alei Solidarności do Wałów gen. Sikorskie i dalej aż do ul. Uniwersyteckiej. Zmieni się też teren okalający salę przy Jordankach, w sumie 3,5 hektara. Jak zmieni się ten obszar pokazują rysunki techniczne dołączone do dokumentacji przetargowej.
Pojawią się nowe ścieżki, miejsca wypoczynku, ławki, leżaki, nowe kwietniki, żywopłoty oraz tzw. dwa mokre chodniki, czyli niewielkie fontann ulokowane od strony wejścia do Muzeum Etnograficznego.
Na wzniesieniu od strony ulicy Odrodzenia, na które prowadzą kamienne schody mają stanąć postumenty pod aranżacje plastyczne, według informacji z toruńskiego Urzędu Miasta ma to być otwarta galeria - miejsce prezentacji plastycznych.
Cały zielony teren ma mieć system nawadniania, który sprawi, że Zielona Brama będzie nią nie tylko z nazwy.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień