Thorunensis - to brzmi dumnie. Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Szymon Spandowski

Thorunensis - to brzmi dumnie. Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika

Szymon Spandowski

Toruńscy radni przenieśli się w czwartek do Sali Mieszczańskiej, gdzie wspólnie z zaproszonymi gośćmi celebrowali 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika. Goście najbardziej zasłużeni w pielęgnowaniu pamięci o wielkim astronomie, otrzymali okolicznościowe medale.

Prawie wszystko w Toruniu kręci się już wokół Mikołaja Kopernika. Obchody 550-lecia urodzin wybitnego astronoma zaczynają nabierać rozpędu. W czwartek w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, w której poza radnymi wzięli udział między innymi naukowcy, parlamentarzyści, samorządowcy duchowni.

Co chcieli wyrazić radni?

- Dzisiejszą uroczystą sesją Rady Miasta chcemy uczcić pamięć wielkiego torunianina, wyrazić dumę, że łączy nas ta wyjątkowa przestrzeń, z którą sami związaliśmy swoje życie - powiedział przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. - Oddać szacunek rewolucyjnemu dziełu, które zmieniło widzenie świata i sposób poznawania jego praw. Wreszcie podkreślić, że traktujemy przesłanie Mikołaja Kopernika, wynikające z jego życia i dzieła, jako ponadczasowe i niezmiennie aktualne. Znaczenie Mikołaja Kopernika wynika w oczywisty sposób z jego największego dzieła, będącego zarazem jednym z największych przejawów ludzkiego geniuszu w całej historii cywilizacji. Mikołaj Kopernik podejmował liczne działania na rzecz swojego otoczenia, z których każde zasługuje na pamięć i szacunek, zachował głęboką lojalność wobec swojej ojczyzny, zwłaszcza tej małej, której poświecił większość swojego życia, był wzorem cnót i wartości cennych także w naszych czasach.

Podczas uroczystości odczytane zostały listy od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął obchody kopernikańskiego 550-lecia patronatem honorowym, a także od prezydentów Bydgoszczy i Krakowa.

Jak się podpisywał Kopernik?

Toruń jest miastem Kopernika, ale też sam Kopernik, chociaż w rodzinnym mieście spędził jedynie lata dzieciństwa i bardzo wczesnej młodości, był ze swoich toruńskich korzeni dumny.

- Do końca życia podpisywał się jako „Nicolaus Copernicus Thorunensis”. Ten znak rodzinnej i toruńskiej tożsamości został umieszczony zarówno na stronie tytułowej przełomowego dzieła „De revolutionibus”, jak i potem przez potomnych na cokole pomnika astronoma z toruńskiego Rynku Staromiejskiego - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika został wybity medal pamiątkowy. Otrzymały go osoby i instytucje szczególnie zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o wybitnym astronomie. Wśród odznaczonych znaleźli się profesorowie: Teresa Borawska - szefowa Pracowni Kopernikańskiej UMK, Janusz Małłek - badacz dziejów Prus Królewskich i Książęcych, Krzysztof Mikulski - przewodniczący Rady Programowej portalu naukowego Nicolaus Copernicus Thorunensis, a także Janina Mazurkiewicz, która jako kustosz Muzeum Kopernika poświęciła astronomowi niemal całe swoje zawodowe życie.

Które instytucje i samorządy otrzymały medale?

Medale otrzymały także instytucje: toruńskie Muzeum Okręgowe, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Książnica Kopernikańska, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 7, Przedszkole Miejskie nr 13 - wszystkie im. Mikołaja Kopernika, Fabryka Cukiernicza "Kopernik", Specjalistyczny Szpital Miejski oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kopernik".

Pozostało jeszcze 7% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.