Podczas Festiwalu Nauki 2016 nie tylko będziemy mogli się przebadać, sprawdzić swą kondycję, ale także uczestniczyć w wielu ciekawych eksperymentach. Uniwersytet odkrywa tajemnice...
- Zapraszamy 12-13 czerwca na Festiwal Nauki - mówi prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Zdzisław Wołk. - Będzie wiele atrakcji, możliwość rekreacji i uczestniczenia w wielu eksperymentach.
Tradycyjnie już Uniwersytet Zielonogórski organizuje festiwal, podczas którego prezentują się wszystkie wydziały (12 bm. w godz. 12.00 - 17.00). Po raz drugi impreza odbędzie się na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58. Hasło festiwalu brzmi: „15 kwadransów z nauką”. Bo jak dodaje prof. Wołk - w tym roku obchodzimy 15 lat istnienia UZ, a także 50-lecie środowiska naukowego.
Stadion w niedzielę zamieni się w uniwersyteckie miasteczko. Oprócz 12 wydziałów zaprezentuje się w nim Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauki Keplera, Fundacja Ja, My, Oni (będzie zbierana karma dla bezdomnych zwierząt).
- Festiwal to także promocja zdrowia. Nasze hasło to „Zbadaj się w 15 minut”. Warto skorzystać z możliwości, jakie będziemy oferować wszystkim chętnym - zachęca dr Ewa Skorupka z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
Będzie więc okazja do badań profilaktycznych m.in. badanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru, ciśnienia krwi, badanie składu ciała za pomocą wagi Tanita, badania piersi na fantomie - instruktaż, funkcjonalna ocena postawy ciała (testy ruchomości i zakresu ruchu w stawach), pomiar pojemności życiowej płuc i sprawności mięśni oddechowych.
Zaprezentowane zostaną tabele produktów żywnościowych w połączeniu z aktywnością fizyczną potrzebną na spalenie zawartych w nich kalorii oraz budowa piramidy zdrowia wykonana z produktów odżywczych.
Wydziały zaprezentują warsztaty, pokazy. Zainteresowaniem cieszyć się pewnie będą specjalne okulary, pozwalają one niczym HUD w myśliwcu przed oczyma użytkownika wyświetlać dodatkowe informacje o widzianych obiektach. Zobaczymy, jak można wykorzystać je m.in. w bibliotece, gdzie oglądając książki będzie można uzyskać dodatkowe informacje o obiekcie, na który spoglądamy poprzez okulary.
W ramach pokazu oprócz zastosowań poważnych, zaprezentowane zostaną także „minigry” . Przy wykorzystaniu okularów oraz innych urządzeń wspierających rozszerzoną rzeczywistości.
Na podstawie prostego modelu projekt Energia odnawialna wody – wiatru – Słońca pokaże zasady tworzenia energii odnawialnej z takich źródeł jak wiatr, woda czy Słońce – surowców, których mamy w naturze w nadmiarze.
Będzie także m.in. budowanie wieży z makaronu, papieru i innych materiałów biurowych oraz drewnianych klocków, quiz na temat kolorów kasków stosowanych na budowie ze względu na pełnione funkcje, murowanie obiektów małej architektury z cegieł...
Zobaczymy też skarby Biblioteki Uniwersyteckiej. Będziemy mogli rozwiązać testy historyczne. Nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Zrobić sobie biżuterię. Poradzić się filozofów... Instytut Inżynierii Środowiska przedstawi m. in.: działo powietrzne, dymne tornado, eksperymenty z wodą, chemiczne ogrody.
- Nie zabraknie też muzyki. Pierwsza odsłona o godz. 12.00, czyli „Godzina jazzu” w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki UZ (opieka artystyczna: prof. Jerzy Szymaniuk i Bartosz Pernal), druga o 15.00 - Seasons of love - koncert wokalistów (opieka artystyczna: prof. Bogumiła Tarasiewicz, prof. Bartłomiej Stankowiak) - mówi Małgorzata Ratajczak - Gulba z Biura Promocji UZ.
Warto dodać, że na stadion w niedzielę dojedziemy bezpłatnymi autobusami MZK, trasą linii nr 8 od ul. Zawadzkiego „Zośki” (pętla) do ul. Wyspiańskiego (pętla). Godziny odjazdu z ul. Zawadzkiego „Zośki”: – 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 i 15.30 (ostatni kurs). Godziny odjazdu z ul. Wyspiańskiego: – 11.59, 12.59, 13.59, 14.59 i 15.59 (ostatni kurs).