To był pierwszy pokaz filmu o dobrym Niemcu

Czytaj dalej
Fot. (AB)
(AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

To był pierwszy pokaz filmu o dobrym Niemcu

(AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Oklaskami zakończył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Emisariusz Kardynała”, który odbył się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

Opowiada on o misji uratowania relikwii św. Wojciecha z rąk hitlerowców. 40-minutowy obraz to głównie zapis wspomnień ludzi związanych z niezwykłym wydarzeniem. Niemiecki żołnierz Wehrmachtu Urban Thelen, w czasie II wojny światowej stacjonujący w Inowrocławiu, na prośbę proboszcza miejscowego kościoła św. Mikołaja, ks. Paula Mattauscha, podjął się niebezpiecznej misji uratowania relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. W lipcu 1941 r. przewiózł potajemnie relikwie św. Wojciecha z Gniezna do Inowrocławia, gdzie zostały ukryte w kościele św. Mikołaja i bezpiecznie doczekały końca wojny.

Po projekcji filmu prezydent Ryszard Brejza wręczył reżyserowi obrazu, Andrzejowi Machnowskiemu statuetkę anioła, która ma symbolizować dobre dzieło, jakim jest jego film.

Reżyser dzielił się z widzami w sali instytutu rozmaitymi ciekawostkami oraz anegdotami związanymi z jego powstawaniem. Najciekawszą był fakt, że w obrazie wypowiada się papież emeryt Benedykt XVI, który od ponad dwóch lat nie pojawia się publicznie.

Film „Emisariusz Kardynała” będzie można obejrzeć w niedzielę, 27bm.,w godz. 16.25 w TVP Historia.

Autor: (AB)

(AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.