Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Widoki na Drogę, czyli słowo o Via Carpatii

Tomasz Maleta: Widoki na Drogę, czyli słowo o Via Carpatii Fot. Tomasz Maleta
Tomasz Maleta

My tę drogę, jak wygramy wybory, zbudujemy i to znacznie szybciej niż obiecuje teraz Platforma, która w ogóle jej wcześniej nie chciała - mówił przed elekcją parlamentarną w 2015 roku poseł Krzysztof Jurgiel, lider podlaskiego PiS. Bo to wtedy, dosłownie dwa miesiące przed wyborami, rząd PO-PSL wpisał S19, czyli mityczną Via Carpatię, do programu budowy dróg krajowych. A przecież zaledwie rok wcześniej, gdy podpisywał kontrakt terytorialny między rządem a województwem podlaskim nie było w nim S19. Wiceminister infrastruktury argumentowała wtedy, przy dzielnym chórze podlaskich samorządowców z PO, że nie ma potrzeby budowy podlaskiego odcinka, bo przepływ pojazdów nie jest tak duży, jak na innych trasach.

Teraz wychodzi na to, że rząd PiS nie będzie musiał głowić się skąd wziąć pieniądze na budowę Via Carpatii - S19. Bo komisja Europejska zdecydowała, że wyłoży kasę na szlak łączący północ Europy z południem (potrzebna jest jeszcze zgoda europarlamentu).

O znaczeniu tego szlaku dla wschodnich regionów Polski nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.