Torqway czyli toruński patent na światowy sukces

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Alicja Cichocka-Bielicka

Torqway czyli toruński patent na światowy sukces

Alicja Cichocka-Bielicka

Wymyślony w Toruniu i rozwijany tu od koncepcji do prototypu wynalazek Torqway, ma szansę trafić wkrótce do seryjnej produkcji.

Torqway nie jest prostym jeździkiem na baterie, to nowatorskie urządzenie do ćwiczeń na świeżym powietrzu, najkrócej mówiąc nordic walking na kołach ze wspomaganiem elektrycznym. To co go wyróżnia to dwie dźwignie do ćwiczeń, umiejscowione na platformie z czterema kołami. Poruszane siłą mięśni wprawiają urządzenie w ruch, na co nikt wcześniej nie wpadł.

Toruński pomysł zrodził się na wakacjach w głowie torunianina, inżyniera Andrzeja Sobolewskiego. Zaintrygowany urządzeniami typu Segway pomyślał, że fajnie gdyby można na nich ćwiczyć.

W kilka lat technologię rozwijaną w przydomowym garażu udało się przekuć w poważny biznes. Wynalazek obsypano nagrodami za pomysłowość. Co więcej, jak podkreślają jego twórcy wpisał się w europejską ideę innowacyjności, zdobywając z prestiżowego programu Horyzont 2020 – bagatela 1,6 mln euro na badania, testy i finalny prototyp.

- Było to jak wygrana w totolotka – nie ukrywa Beata Paszke - Sobolewska, prezes spółki Torqway, żona twórcy wynalazku.
Młodziutkiej firmie dodało to wiatru w żagle. Miesiące badań, testów i przygotowań pozwoliły doprecyzować dla kogo ma być wyjątkowy wynalazek, a przede wszystkim stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp.

- Torqway Hybrid to wspomagane elektrycznie urządzenie do ćwiczeń dla osób dojrzałych w wieku 50+, z aspiracjami, którzy dbają o swoją kondycję i lubią otaczać się ładnymi urządzeniami - jak podkreśla prezes przy tworzeniu prototypu postawiono na tworzywa najwyższej jakości i perfekcyjne wykonanie.

Jak to działa?

Urządzenie wprowadzają w ruch dwie dźwignie napędzane siłą mięśni. Bez wysiłku Torqway nie pojedzie. Jednak, żeby jazda nie była dla użytkowników wyczerpująca i kojarzyła się z przyjemną rekreacją twórcy pomyśleli o wspomaganiu.
Ruch wspierają dwa silniki pracujące w trybie fitness (średnie) i easy (duże wsparcie). Całość obsługuje aplikacja mobilna, połączona z telefonem komórkowym.

Jak Torqway radzi sobie w miejskich warunkach, pełnych wzniesień, garbów i krawężników? - Bez problemów i konieczności zatrzymania czy zejścia z urządzenia - jak zapewnia Beata Paszke - Sobolewska, prezes toruńskiej spółki czwarta wersja Torqway gwarantuje płynną jazdę.

Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.