Toruń. Co się będzie działo w Roku Kopernikańskim?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Wojciech Pierzchalski

Toruń. Co się będzie działo w Roku Kopernikańskim?

Wojciech Pierzchalski

Z okazji 550. rocznicy urodzin toruńskiego astronoma w Toruniu zaplanowane są wyjątkowe wydarzenia, w tym światowy kongres naukowy i zjazd setki przedstawicieli miast Nowej Hanzy.

Mikołaj Kopernik od lat, razem z piernikami, jest największym symbolem Torunia. Muzeum w domu astronoma czy planetarium są najczęściej odwiedzanymi atrakcjami turystycznymi w mieście, a pomnik Kopernika przy ratuszu jest stałym punktem turystów, którzy chcą mieć w albumie fotograficzną pamiątkę z pobytu w Toruniu.

Toruń przygotowuje się na urodziny swojego symbolu

550. rocznica urodzin astronoma musi być odpowiednio uświetniona w mieście, w którym się urodził i tworzył pierwsze dzieła, zmieniające świat. Obchody jubileuszu zaczęły się już tak naprawdę w 2020 roku, kiedy Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę w tej sprawie. Od ubiegłego roku w mieście sadzone są też rocznicowe drzewa – docelowo ma być ich 550, zasadzonych jest już 350. Oprócz drzew, w mieście sadzone są także konwalie – kwiaty kojarzące się z Mikołajem Kopernikiem.

– 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika to dla nas torunianek i torunian wielkie święto. Czas kiedy przez cały rok 2023 chcemy pokazywać jego dokonania i efekty twórczego umysłu. Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, był także duchownym, ekonomistą i lekarzem – mówił prezydent Michał Zaleski w ubiegłym roku, kiedy przedstawiano plan obchodów rocznicy kopernikańskiej.

Rozpoczęcie obchodów zaplanowane jest na 8 lutego – wtedy oficjalnie ma być zainaugurowane obchody 550. rocznicy urodzin toruńskiego astronoma. Także na luty przewidziana jest kulminacja wydarzeń kopernikańskich. Na 16 lutego zaplanowana jest uroczysta sesja Rady Miasta. 18 lutego, w dzień przed urodzinami astronoma, w Ratuszu Staromiejskim nastąpi otwarcie wystawy pt. „Wokół rękopisu De revolutionibus”, poświęcona najsłynniejszemu dziełu astronoma „O obrotach sfer niebieskich”.

Światowy kongres uświetni obchody

19 lutego Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie obchodził Święto Uczelni. To wtedy zainaugurowany będzie Światowy Kongres Kopernikański. Wydarzenie będzie podzielone na kilka części – oprócz Torunia kongres odbędzie się w Krakowie i Olsztynie. W mieście Kopernika będzie w dniach 12-15 września.

- Kongres Kopernikański rozpocznie się w Toruniu. Następnie obrady kongresu przeniosą się w maju do Krakowa, w czerwcu do Olsztyna, zaś uroczyste zakończenie wydarzenia odbędzie się ponownie w Toruniu. Już dziś mamy mnóstwo zgłoszeń uczonych z całego świata, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla – zapowiadał w lutym ubiegłego roku rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

W organizacji kongresu biorą udział władze państwowe i samorządowe Krakowa, Olsztyna i Torunia. Wydarzenie wsparli także przedsiębiorcy, media czy Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Podczas kongresu odbędą się wydarzenia naukowe, którym towarzyszyć będą imprezy tematyczne. Jak zapowiadają pracownicy UMK, gośćmi wydarzeń będą naukowcy oraz ludzie kultury i sztuki.

Wyjątkowy koncert i nowy kompleks UMK

Na luty zaplanowany także jest Koncert Kopernikowski przygotowywany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W programie koncertu aranżacje dzieł Straussa, Beethovena, Holsta i Wesołowskiego.

- Podczas koncertu 19 lutego usłyszymy utwory, które w swoim tytule czy też idei nawiązują do niebios, gwiazd, planet. Koncert otworzy pierwsza część poematu symfonicznego "Tako rzecze Zarathustra" op. 30 nosząca tytuł "Wschód słońca". Dzieła, które swe miejsce w popkulturze zawdzięcza rozpoczęciu filmu Stanleya Kubricka "Odyseja Kosmiczna" z 2001 roku. W całości zabrzmi natomiast siedmioczęściowa suita Planety op. 32 Gustava Holsta, będąca muzycznym przedstawieniem kolejnych, znanych wówczas planet. Na specjalnie zamówienie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej powstanie także dzieło skomponowane przez Adama Wesołowskiego - wyjaśnia Karolina Smolarek-Szynal, rzecznik prasowa Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

19 lutego nastąpić ma otwarcie Kopernikańskiego Centrum Integracji – kompleksu dydaktyczno-integracyjnego na terenie kampusu uniwersyteckiego na Bielanach – powstanie on na terenie awaryjnego ujęcia wody podziemnej Nowe Bielany przy ulicy Karola Olszewskiego 16 w Toruniu. W ośrodku znajdą się m.in. galeria sztuki, kafeteria, czytelnia czy żywe muzeum przedmiotów użytkowych.

Pozostało jeszcze 19% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Pierzchalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.