Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruń dostał w spadku dom z dużym zadłużeniem. Teraz chce się do pozbyć

Tak wygląda nieruchomość u zbiegu ulic Prusa i Konopnickiej w Chełmży. Można ją kupić za cenę wywoławczą 320 tys. zł. Budynek po kapitalnym remoncie Fot. nadesłana Tak wygląda nieruchomość u zbiegu ulic Prusa i Konopnickiej w Chełmży. Można ją kupić za cenę wywoławczą 320 tys. zł. Budynek po kapitalnym remoncie nadaje się na cele mieszkaniowe. Jest tam sześć lokali z osobnymi wejściami
Justyna Wojciechowska-Narloch

320 tys. zł wynosi cena wywoławcza zabudowanej nieruchomości u zbiegu ulic Prusa i Konopnickiej w Chełmży. Przetarg odbędzie się już 21 listopada. Żeby zostać właścicielem mocno podupadłych zabudowań i gruntów, trzeba wpłacić 25 tys. zł wadium.

Historia nieruchomości w Chełmży, której właścicielem z przymusu stał się Toruń, jest ciekawa. Otóż to drugie miasto przejęło ją jako spadek.

- W przypadku śmierci mieszkańca gminy, który nie ma spadkobierców lub spadek po nim jest odrzucony, majątek musi przejąć gmina - tłumaczył dziennikarzom wiceprezydent miasta Zbigniew Fiderewicz.- Jej rolą jest zakończyć wszystkie jego sprawy, w tym spłacić długi.

Gmina wszystko spłaciła

Jak się okazuje, ostatni właściciel nieruchomości miał spore problemy finansowe. Gdy zmarł, rozpoczęło się poszukiwanie potencjalnych spadkobierców. Było ich sporo, bo około 60. Żaden z nich nie chciał jednak przejmować zadłużonego hipotecznie domu wraz z innymi zobowiązaniami. Te wynosiły w sumie 600 tys. zł i przekraczały wartość majątku. I w ten sposób nieruchomość przypadła Toruniowi.

Urzędnicy musieli się zająć porządkowaniem spraw, których nie zdążył załatwić przed śmiercią właściciel. Spłacili długi, wyczyścili hipoteki. Problematyczne okazało się nawet określenie powierzchni kilka razy przebudowywanego budynku.

W końcu jednak wszystko udało się wyjaśnić, a radni zgodzili się na sprzedaż budynku wraz ziemią w przetargu. Ten już został ogłoszony.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.