Toruń. Drewniany klucz do tajemnic spod dachów kamienic

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Szymon Spandowski

Toruń. Drewniany klucz do tajemnic spod dachów kamienic

Szymon Spandowski

Kamienica przy Mostowej 6 jest pomnikiem kunsztu toruńskich cieśli sprzed wieków. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzały im się wypadki przy pracy, co również w zabytkowych wnętrzach widać.

Kamienica przy Mostowej 6 po wielu dziejowych zakrętach wychodzi wreszcie na prostą. Lada moment w budynku rozpocznie się remont dachu i pierwszy etap reanimacji fasady. Po kamienicy krążą naukowcy, którzy prześwietlili tu niemal każdą cegłę, znajdując ślady ponad 40 przeprowadzonych od średniowiecza przebudów i modernizacji. Konserwatorzy z UMK zostali za to w 2016 roku nominowani do Polskiej Nagrody Innowacyjności, a wyniki ich badań będą miały wielkie znaczenie przy okazji niezbędnych remontów.

SłAwomir Kowalski / Polska Press

Pełna rewitalizacja

Dzięki zaangażowaniu nowych zarządców dziś jeszcze nieco sfatygowana perła toruńskiej starówki staje się sztandarowym przykładem rewitalizacji. Jak już w „Nowościach” wspominaliśmy, prowadzona w tym miejscu akcja ratunkowa nie dotyczy tylko murów, ale również ludzi. Od niedawna w budynku działa z powodzeniem społeczna kawiarenka PERS. Co dwa tygodnie odbywają się w niej spotkania z historią czy raczej z ciekawymi ludźmi, którzy się na historii znają. Na pierwszym o dziejach kamienicy opowiadał Zbigniew Nawrocki, emerytowany toruński miejski konserwator zabytków. Kilka dni temu o średniowiecznych cieślach i efektach ich pracy, widocznych w kamienicy, opowiadali dr Maciej Prarat i dr Ulrich Schaaf, członkowie uniwersyteckiego zespołu, który prowadził wspomniane wcześniej badania. Spotkanie połączono ze zwiedzaniem, jego uczestnicy obejrzeli budynek od parteru po poddasze.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.