Toruń. Rower miejski zanotował kolejny rekord. 400 tysięcy wypożyczeń w dwa lata

Czytaj dalej
Fot. brak
Paulina Błaszkiewicz

Toruń. Rower miejski zanotował kolejny rekord. 400 tysięcy wypożyczeń w dwa lata

Paulina Błaszkiewicz

W marcu na łamach "Nowości" pisaliśmy, że do końca 2020 roku rower miejski wypożyczano ponad 300 tysięcy razy. Z najnowszych danych wynika, że na liczniku jest już ponad 400 tysięcy wypożyczeń, a stacje, z których najczęściej korzystają torunianie to te zlokalizowane przy Urzędzie Miasta (Wały gen. Władysława Sikorskiego) – 18 359 wypożyczeń i Broniewskiego/Tesco -15 829 wypożyczeń.

- Uruchomiliśmy rower miejski 21 lutego. W poprzednich latach był to 14 lutego, ale ze względu na zalegający na ulicach śnieg przesunęliśmy ten termin. Chcemy, by mieszkańcy i turyści mogli korzystać z rowerów do 30 grudnia 2020 roku - mówi Marcin Jeż z z firmy BikeU, która wprowadziła do Torunia rower miejski.

Coraz więcej stacji miejskiego roweru w Toruniu

W Toruniu mamy 47 stacji roweru miejskiego Torvelo. W planach jest 51 stacji. Ostatnie uruchomione stacje znajdują się przy ul. Kwiatowej na Wrzosach oraz przy ul. Starotoruńskiej. Z kolei stacje, z których najczęściej korzystają torunianie to te zlokalizowane przy Urzędzie Miasta (Wały gen. Władysława Sikorskiego) – 18 359 wypożyczeń i Broniewskiego/Tesco -15 829 wypożyczeń. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 415 rowerów. Do tej pory w systemie zarejestrowało się 20 941 użytkowników.

Toruń. Rekordowe wynika wypożyczeń Torvelo

W 2020 roku mimo epidemii koronawirusa, licznik wypożyczeń Torvelo odnotował ich ponad 300 tysięcy. To dane od lipca 2019 roku do grudnia 2020 roku. Wówczas był absolutny rekord, ponieważ nigdy wcześniej w Toruniu takiego wyniku nie było. Dziś na liczniku roweru miejskiego jest już ponad 400 tysięcy wypożyczeń. Co ciekawe, ze statystyk wynika, że z roweru miejskiego chętniej korzystają panowie niż panie. Najdłużej jeździmy na rowerze w niedziele (średnio 27,22 minuty), a najkrócej we wtorki (około 18 minut). Każdego dnia w systemie odnotowywanych jest około 480 wypożyczeń.

Na stronie miasta możemy przeczytać kilka ciekawostek dotyczących roweru miejskiego. Okazuje się, że najczęściej był wypożyczany rower o numerze 56011. Od początku działania systemu wypożyczono go aż 1188 razy. najczęściej wybierana trasa przez użytkowników roweru to: Bydgoska/Konopnickiej – pl. Rapackiego. Wybierano ją aż 1879 razy. Z kolei średnia długość wypożyczenia roweru wynosi 21,07 minut.

- Wśród prawie 21 tys. użytkowników Torvelo są tacy, którzy ze szczególnym zaangażowaniem korzystają z systemu i z powodzeniem można ich nazwać rekordzistami. Firma BikeU wyszczególniła 2 takie osoby. Są to pan Mateusz - 985 wypożyczeń i pani Lidia – 691 wypożyczeń - czytamy na stronie miasta.

Jak skorzystać z roweru miejskiego w Toruniu? Oto najważniejsze zasady

Aby korzystać z roweru miejskiego należy korzystać ze strony www.torvelo.pl. Znajduje się tam m.in. formularz rejestracyjny, instrukcje korzystania z systemu oraz mapa systemu z naniesionymi lokalizacjami stacji.

Wpłata 10 złotych upoważnia nas do korzystania z darmowych dwudziestu minut. Za godzinę jazdy płacimy złotówkę, a każdą kolejną dwa złote. Mamy też możliwość skorzystania z taryfy turystycznej za 15 złotych za dobę. Ta jest u nas najczęściej wybierana w weekendy. Aby wypożyczyć rower bezpośrednio ze stacji, potrzebny jest 5-cyfrowy login oraz czterocyfrowy PIN, następnie wybieramy nr zamka, z którego chcemy uwolnić rower. Od tego czasu mamy 20 sekund, aby podejść do właściwego zamka, nacisnąć przycisk i zwolnić rower.

W przypadku zwrotu, wystarczy wpiąć rower do dowolnego zamka i sprawdzić, czy został on zablokowany, pociągając lekko za kierownicę. W przypadku problemów pomocą służy dwujęzyczne polsko-angielskie całodobowe Centrum Wsparcia Użytkownika. Kontakt telefoniczny: 56 64 17 990 lub mailowy (w przypadku konieczności wysłania zdjęcia lub reklamacji) na adres: bok@torvelo.pl.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.