Toruński cmentarz dla zwierząt został właśnie znacząco powiększony. Nic dziwnego, przy ul. Kociewskiej spoczywa już niemal 1200 pupili

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Szymon Spandowski

Toruński cmentarz dla zwierząt został właśnie znacząco powiększony. Nic dziwnego, przy ul. Kociewskiej spoczywa już niemal 1200 pupili

Szymon Spandowski

Firmy pogrzebowe jeszcze się w okolicach toruńskiego Tęczowego Lasu nie reklamują, ale kamieniarz oferujący swoje usługi, owszem. Chociaż kamień z tabliczką akurat jest wliczony w koszty pochówku. Trudno się jednak dziwić ludziom, których czworonożni na ogół przyjaciele trafiają do Tęczowego Lasu, że szukają dla swoich pupili pomników bardziej okazałych.

- Zdarzyło nam się wzywać na cmentarz pogotowie, ponieważ niektórzy aż mdleli, przeżywając rozstanie ze swoimi pupilem - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które ma pod swoimi skrzydłami toruński cmentarz dla zwierząt. Grzebowisko zostało otwarte w 2008 roku. Do niedawna zajmowało 3120 metrów kwadratowych, ale właśnie zostało powiększone o ponad cztery tysiące metrów. Do czerwca 2019 roku torunianie pochowali tam 1148 zwierząt.

Głównie psów, ale przy ulicy Kociewskiej spoczywają również króliki, jaszczurki, chomiki, świnki morskie, żółwie, szynszyle, fretki i jedna mysz.

Na grzbiecie Bucefała Aleksander Wielki dotarł aż do Indii. Kiedy koń padł w bitwie nad rzeką Hydaspes , wielki wódz kazał na jego cześć zbudować płac. Jego imieniem ochrzcił również jedno z miast.

„Nie takieć nasze miało być rozstanie / Nie z takim żalem ciężkim pożegnanie / Tyś mię donosić miał do jakiej godności / A ja też ciebie dochować starości” - w ten sposób natomiast swojego konia żegnał Jan Chryzostom Pasek.

Słynny kronikarz poświęcił padłemu Dereszowi bardzo osobisty i poruszający wiersz.

Takie historie można mnożyć. Nie trzeba jednak przekopywać w tym celu literatury. Wystarczy wybrać się na toruński cmentarz dla zwierząt. Dowodów pamięci i przywiązania jest tam już ponad tysiąc. Więzi łączące właścicieli z ich pupilami bywają naprawdę niezwykłe i mocne.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.