Toruński Metron jest na prostej?
Przy Targowej działają dziś dwie spółki, pracuje 150 osób. Główny produkt to wciąż wodomierze. W sądach wciąż toczą się sprawy z naszymi wierzycielami - mówi Leszek Pilarski, prezes.
Ulica Targowa 12/22 w Toruniu. Pod tym adresem formalnie mieszczą się dwie spółki: Metron i Capital Inwestment Systemy Opomiarowania. Prezesem obu jest Leszek Pilarski. Metron produkuje, Capital sprzedaje jego wyroby.
- A wygląda, jakby się tu nic nie działo - komentują mieszkańcy Torunia.
Rzeczywiście, przed błagającym o remont biurowcem stoi zaledwie osiem aut. Nieco dalej - kilkanaście kolejnych. Cisza, spokój, brzydota. Jest po godzinie 10, a zegar w portierni firmy niegdyś produkującej czasomierze stoi i wskazuje godzinę 7.45. - Zegarów tutaj nie sprzedają, ale wodomierze tak - informuje grzecznie portier.
Zakład w niczym nie przypomina tętniącej życiem fabryki sprzed lat. A przypomnijmy, że przy ulicy Targowej pracowały kiedyś setki torunian, a marka Metron znana była w całym kraju. I była naprawdę silna.
- Metron zalega miastu m.in. opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu skarbu państwa - podaje wydział gospodarki nieruchomościami urzędu miasta. Tak zwana opłata wieczysta to jednak niejedyna zaległość spółki Metron. Winna ona jest jeszcze miastu podatek od nieruchomości.
- Indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składane przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. Dlatego o kwotach nie możemy mówić - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta.
Leszek Pilarski, prezesujący obu wspomnianym spółkom, nie kryje, że problemy wciąż im towarzyszą. - W przyszłym tygodniu spotykamy się z przedstawicielem skarbu państwa. W sądach toczą się też ciągle sprawy z wierzycielami Metronu. I z tymi starymi, i z nowymi - mówi. - Mimo wszystko zakład przy Targowej jest, działa, sprzedaje. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 150 osób.
Głównym produktem na sprzedaż pozostają wodomierze, chociaż Capital Investment, spółka handlująca metronowskim asortymentem, w ofercie ma mierniki energii i kamery monitoringu. Głównymi odbiorcami wodomierzy są Polacy.
Spółka Capital Investment dostała 8,5 miliona złotych unijnej dotacji z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, w ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu”, na projekt realizowany w latach 2007-2013.
- Szukamy rąk do pracy. Brakuje nam osób z wykształceniem inżynieryjnym i średnim technicznym, np. mechatroników. Do obsadzenia mamy też stanowiska handlowców i w księgowości - zdradza Pilarski. Na pytanie, czy pracownikom płaci regularnie, zapewnia, że tak. Pytanie to uzasadnione, biorąc pod uwagę ogromne problemy załogi Metronu sprzed lat.
Autor: (mo)