Toruńskie inwestycje w ramach Polskiego Ładu. Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego oraz termomodernizacja internatu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz/Polska Press
Adam Mroczek

Toruńskie inwestycje w ramach Polskiego Ładu. Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego oraz termomodernizacja internatu

Adam Mroczek

Co w ramach dofinansowania z rządowego programu Polski Ład powstanie w naszym mieście? Jest już wykonawca termomodernizacji internatu przy X LO, a na firmę, która przebuduje Bulwar Filadelfijski miasto wciąż czeka. Toruń ubiega się też o kolejne środki w ramach Polskiego Ładu.

We wtorek, 2 marca 2022 roku prezydent Michał Zaleski podpisał umowę na termomodernizację internatu przy X LO na pl. św. Katarzyny. Zajmie się tym Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowym BUD-POL. A już 7 marca ekipa remontowo-budowlana wejdzie do budynków internatu. Zgodnie z harmonogramem całość prac ma zakończyć się do 15 listopada 2022 roku.

Zadanie pn. "Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych – termomodernizacja kompleksowa internatu nr 1 i 2 przy pl. Św. Katarzyny 9 w Toruniu" dofinansowane jest ze środków pochodzących z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita kwota inwestycji wynosi 4 659 000 zł, z czego 4 193 100 zł pochodzi z programu rządowego. Środki własne Gminy Miasta Toruń na realizację tej inwestycji to 465 900 zł.

Zakres robót budowlanych w obu internatach obejmować będzie:

Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu

W ramach Polskiego Ładu nowe oblicze zyska też Bulwar Filadelfijski. W trakcie inwestycji przebudowane zostanie 1,5 kilometra ulicy. Powstaną ścieżki rowerowe i chodniki. Inaczej wyglądać będzie także deptak nad rzeką. Powstaną nowe schody, wzmocnione zostaną skarpy. Poprawiona zostanie również infrastruktura wodno-kanalizacyjna oraz teletechniczna. Po przebudowie wyłączony z ruchu samochodowego będzie odcinek Bulwaru Filadelfijskiego od ulicy Łaziennej do Ślimaka Getyńskiego. Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego ma kosztować 34 mln zł. Miasto zapłaci 4 mln zł, 30 mln zł to dofinansowanie z programu Polski Ład.

Urząd Miasta ogłosił przetarg na wykonawcę tych prac. Na oferty zainteresowanych firm czeka do 11 marca.

- Prace powinny ruszyć w kwietniu, a przebudowa potrwa 13 miesięcy. Planowe zakończenie prac to czerwiec 2023 roku - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Co jeszcze z Polskiego Ładu?

Toruń stara się o dofinansowanie z drugiej edycji Polskiego Ładu. Miasto złożyło pięć wniosków, w których ubiega się o dofinansowanie w wysokości do 65, 30 i 5 milionów złotych. W pierwszym przypadku wniosek dotyczy wsparcia budowy szkoły podstawowej przy ulicy Strzałowej na lewobrzeżu. 30 milionów złotych ma pomóc w przebudowie ośmiu kluczowych odcinków dróg. Natomiast 5 milionów złotych z Polskiego Ładu ma zostać przeznaczone na modernizację obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Chodzi przede wszystkim o modernizację instalacji i ograniczenie zużycia energii. Toruń ubiega się również o pieniądze przeznaczone na rewitalizację terenów po PGR-ach, bądź z nimi związanych. Wnioskowano również o 8 mln zł na modernizację sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 11 i o 2 mln zł na modernizację starej części Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej.

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.