Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tramwaje wracają w Toruniu na północ. Przeczytaj jak było kiedyś

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Kamiński
Marek Nienartowicz

Tramwaje wracają w Toruniu na północ. Przeczytaj jak było kiedyś

Marek Nienartowicz

Prawie idealnie w 27. rocznicę likwidacji linii tramwajowej w północnym Toruniu ruszyła budowa nowego połączenia w tej części miasta. Układane tu są jej pierwsze odcinki.

Dokładnie 15 lipca 1991 roku, cztery minuty przed godziną 23, odjechał z pętli przy dworcu Toruń Północ ostatni tramwaj linii nr 3, kursującej wówczas między tą częścią miasta a Bydgoskim Przedmieściem. Jak relacjonowały dwa dni później „Nowości”, był to pojazd przegubowy typu 803N (produkt chorzowskiej firmy Konstal) o numerze bocznym 209. Dla tego tramwaju miał to być podwójnie ostatni kurs - Miejski Zakład Komunikacji postanowił go bowiem odstawić do tzw. rezerwy.

Motorniczym podczas tego ostatniego kursu „trójki” był Tomasz Walkowski. W kierunku Bydgoskiego Przedmieścia poprowadził tramwaj jednotorową linią biegnącą Szosą Chełmińską.

Od lat 60. do 80. na linii nr 3  kursowały tramwaje typu Konstal 2N - jeden z nich na placu Armii Czerwonej (dziś aleja Solidarności).
Internet To nie jest ostatni kurs przegubowego tramwaju o numerze bocznym 209 na linii nr 3 - to zdjęcie na Wałach gen. Sikorskiego wykonano prawie rok wcześniej, w sierpniu 1990 roku.

W pobliżu jej skrzyżowań z ulicami Żwirki i Wigury oraz Dekerta były mijanki. W tych miejscach, na kilkudziesięciometrowych dwutorowych odcinkach, mogły się minąć tramwaje jadące w przeciwnych kierunkach. Zresztą mijankę przy Dekerta można podziwiać do dziś - mimo upływu 27 lat tutaj tory z Szosy Chełmińskiej nie zostały usunięte.

Czemu 27 lat temu linię do Torunia Północ zlikwidowano?

„Nikomu nie żal tej linii - czytamy w „Nowościach” z 17 lipca 1991 roku - Jak poinformował nas dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Andrzej Szwarc, linia od dłuższego czasu dogorywała. Jednotorowy szlak nie spełniał wymogów technicznych, zaś mieszkańcy okolicznych domów od lat domagali się likwidacji trasy powodującej nieustannych hałas i drżenie domów”.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Nienartowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.