Jakub Nowak

Trójkątne książki? Tylko w muzeum!

Na wystawie zobaczymy m.in. trójkątną książkę Radosława Nowakowskiego oraz wiele innych, ciekawych eksponatów. Fot. Arch. poznan.naszemiasto.pl Na wystawie zobaczymy m.in. trójkątną książkę Radosława Nowakowskiego oraz wiele innych, ciekawych eksponatów.
Jakub Nowak

Niewidzialny tekst, trójkątna książka oraz powieść-lustro. M.in. takie cuda zobaczymy podczas nietypowej wystawy w muzeum we Wschowie.

Wszyscy fani literatury mogą już zacierać ręce. W najbliższą niedzielę w Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowana zostanie wystawa, która udowadnia, że forma książki nie musi być wcale sztampowa...

„Liberatura. Architektura słowa” - bo tak właśnie nazywa się wspomniana wystawa - zaprezentuje nam wiele ciekawych eksponatów, wypożyczonych z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, które stanowią pewien reprezentatywny zbiór dla wspomnianego gatunku. - Liberatura to gatunek literacki, w którym treść i forma książki tworzy nierozerwalną całość. Oprócz tradycyjnych środków stylistycznych liberatura wykorzystuje typografię jako główny nośnik znaczeń. Jej istotę stanowi nieograniczona wolność artystyczna autora - tłumaczy Julia Juskowiak z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Wystawa stwarza okazję do niecodziennego spotkania z literaturą jako formą sztuki

Twórcą pojęcia jest Zenon Fajfer, którego dzieła oczywiście również znajdą się na wystawie. Eksponatów będzie jednak o wiele więcej. - Zaprezentowane zostaną również utwory z serii wydawniczej korporacji ha!art, w tym laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Herty Müller („Strażnik bierze swój grzebień”), książki Radosława Nowakowskiego („Ulica Sienkiewicza”) czy Marka Gajewskiego („Na przykład”) - opowiada J. Juskowiak. Jak się dowiedzieliśmy, wystawa prezentowana była do tej pory w Poznaniu, Dopiewie oraz w kilku innych największych miastach w Polsce (m.in. Wrocław, Kraków), gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

- Muzeum Ziemi Wschowskiej pragnie przybliżyć ten mało znany gatunek literacki mieszkańcom Wschowy i okolic ze względu na jego dużą wartość edukacyjną, artystyczną i kulturową. Wystawa stwarza okazję do niecodziennego spotkania z literaturą jako formą sztuki. Skłania do spojrzenia na książkę jako przedmiot eksperymentu, którego autor „mówi” całą książką – jej kształtem, budową, sposobem zapisu tekstu - komentuje pracownica Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Na wystawie zobaczymy więc m.in.: Książkę-butelkę Zenona Fajfera, książkę-lustro, trójkątną książkę Radosława Nowakowskiego, sto tysięcy miliardów wierszy Raymonda Queneau, niewidzialny tekst Fajfera, kolaże noblistek: Herty Müller i Wisławy Szymborskiej, głos żydowskiego dziecka ukrytego w szafie, pisany prozą poemat bez tytułu, luźne kartki B.S. Johnsona i Pawła Dunajko a także książki z pociętymi stronami, wysypujące się z pudełek.

Warto zaznaczyć, że niedziela jest dniem bezpłatnego wstępu do muzeum (od 12.00 do 16.00 w marcu oraz od 13.00 do 17.00 w kwietniu). W tygodniu godziny otwarcia prezentują się następująco: wtorek, czwartek, piątek: od 10.00 do 15.30, w środę od 11.30 do 17.30.
Wystawa trwać będzie do 24 kwietnia.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.