Rodzice uważajcie na dzieci! Podczas grzybobrania niekoniecznie zbierają prawdziwki i maślaki. Wróciła moda na grzyby halucynogenne.
Nadchodzący weekend to dla grzybiarzy będzie eldorado, bo przewidywany jest wielki wysyp grzybów. My jednak ostrzegamy - zatrucie grzybami nadal stanowi istotną część wszystkich zatruć pokarmowych w Polsce, choć liczba śmiertelnych przypadków jest na szczęście niewiele.
Dzięki rosnącej świadomości, z każdym rokiem obserwuje się coraz mniej przypadków spożycia trujących gatunków grzybów. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że, niestety, wzrasta liczba zatruć rozmyślnych, których celem jest wprowadzenie się w stan odurzenia.
Grzyby mają niewielkie wartości odżywcze, jednak ze względu na ich walory smakowe cieszą się niezmienną popularnością w naszej kuchni. Niestety część z nich jest niejadalna, a niektóre trujące. Zawarte w nich toksyny mogą działać tylko miejscowo na przewód pokarmowy, ale niektóre nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i nerki lub działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.
Ze względu na czas wystąpienia objawów zatrucia grzybami, przyjęto podział na dwie podstawowe grupy: zatrucia o krótkim okresie utajenia, w których zwykle od 30 minut do pięciu godzin po spożyciu potraw zawierających grzyby występują objawy kliniczne (najczęściej bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka), oraz zatrucia o długim okresie utajenia, w których pierwsze objawy żołądkowo-jelitowe pojawiają się po ponad sześciu godzinach od spożycia grzybów.
- Im dłuższy okres utajenia objawów, tym zatrucie grzybami jest groźniejsze - przekonuje dr Iwona Kozak-Michałowska, zastępca dyrektora medycznego Laboratoriów Synevo. - W razie najmniejszego przypuszczenia, że doszło do zatrucia grzybami należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Każda osoba, u której wystąpiły objawy zatrucia grzybami po upływie czterech lub więcej godzin od ich spożycia, powinna być poddana obserwacji szpitalnej - przypomina lekarka.
Czytaj dalej i dowiedz się, jak rozpoznać zatrucie grzybami.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień