Karol Swierkot

Trzeci etap odmrażania gospodarki: Fryzjer i restauracje czynne od 18 maja

Restauracje znów będą mogły ugościć klientów Fot. LN Restauracje znów będą mogły ugościć klientów
Karol Swierkot

Trzeci etap odmrażania gospodarki zaczyna się 18 maja. Mogą być czynne salony fryzjerskie i restauracje. Na jakich zasadach?

Bary i restauracje zostaną otwarte 18 maja wraz z wdrożeniem przez rząd trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Ogłosili to premier i minister zdrowia 13 maja. Będą jednak funkcjonować na zupełnie nowych zasadach niż przed pandemią koronawirusa. Zasady bezpieczeństwa są rygorystyczne. Ile osób przy stoliku, czy można będzie skorzystać z toalety, co z maseczkami w barach i restauracjach, jak w ogóle zamówić posiłek?

Cóż. Na spotkania przy pizzy z grupą znajomych jeszcze będziemy musieli poczekać. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia jasno określa zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać bary i restauracje od 18 maja. Będzie można siedzieć zarówno w ogródkach, jak i w lokalu. Wśród wymogów i zaleceń dla barów i restauracji są m.in.: limit osób w lokalu (na jedną osobę musi przypadać co najmniej 4 mkw); obowiązkowa dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Nowe zasady także u fryzjerów

Z ich usług również skorzystamy od 18 maja. Do czego natomiast będą zobowiązane salony kosmetyczne i fryzjerskie? Przede wszystkim do ochrony i dbania o bezpieczeństwo zarówno wszystkich pracowników, jak i klientów korzystających z usług. Należy zachować bezpieczną odległość 1,5 m między stanowiskami pracy i pracownikami, a jeśli nie można zachować tej odległości - konieczne jest ustawienie przepierzenia między stanowiskami pracy.

Należy nosić rękawiczki, maseczki a nawet gogle i przyłbice przy wykonywaniu usług, o ile to możliwe by chronić oczy, usta i nos, stosować strój specjalistyczny: odzież ochronną, jednorazową lub tekstylną. Umawianie wizyt jest możliwie najbezpieczniejsze tylko przez telefon lub internet. Należy przyjmować tylko osoby zdrowe (przed wizytą trzeba wykonać pomiar temperatury i krótka ankieta).

Liczba klientów w salonie powinna być ograniczona- przyjmować ich należy w odpowiednich odstępach czasowych. Rekomendowana jest rezygnacja z poczekalni. Rzeczy osobiste klienci mogą przechowywać w workach, żeby się ze sobą nie stykały. Klientów prosi się o noszenie maseczek i rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcję rąk.

Używane akcesoria i tekstylia powinny być jednorazowe lub wielorazowe, ale odpowiednio zdezynfekowane lub uprane po każdym kliencie (pranie 60 stopni.) Nie zaleca się serwowania kawy/herbaty - wyjątkiem jest woda w jednorazowych opakowaniach. Nie należy używać telefonów komórkowych. Zaleca się usunięcie testerów produktów. Preferowana płatność - w sposób bezdotykowy.

Fryzjerzy przyznaja, że ich kalendarze już się zapełniły.

- Pierwszy tydzień od otwarcia salonu mamy już zapełniony. Klienci wciąż się zapisują na kolejne wizyty - mówi Dorota Rogóż, właścicielka Salonu Fryzjersko-Kosmetycnego Gold w Siemianowicach Ślaskich. - Pracownicy będą musieli przejść szkolenie związane z nowymi zasadami sanitarnymi - dodaje

Zmiany są w kościołach

13 maja premier ogłosił też, że od niedzieli 17 maja więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach podczas mszy lub innego nabożeństwa. Na jednego uczestnika ma przypadać ma 10 metrów kwadratowych, a nie jak dotychczas - 15 mkw.

Karol Swierkot

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.