Trzy przepisy na niebanalne potrawy wigilijne od Łukasza Konika
Pyszne pierogi, nieziemski sernik i "sztosikowy" sandacz. Zaskocz rodzinę i przygotuj je na wigilię!
Łukasz Konik to znakomity gorzowski kucharz, który na co dzień pracuje w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna i gotuje w telewizyjnych stacjach (choćby w TVP2 w programie „Kochanie ratujmy nasze dzieci”). Święta Bożego Narodzenia wprost uwielbia. Nie może zabraknąć wówczas na jego stole karpia w migdałach, smażonego na klarowanym maśle. Zajada się też pszenicą gotowaną z makiem, miodem i bakaliami. Oraz pierogami z kapustą, kaszą i grzybami. No i tradycyjnym barszczem czerwonym, z ręcznie robionymi uszkami.
Specjalnie dla Czytelników „Głosu Gorzowa” Ł. Konik zgodził się ujawnić trzy przepisy, które sprawią, że Wasz wigilijny stół w tym roku zachwyci gości! Dajcie znać, jak Wam poszło!
Sandacz, kapusta kiszona, jarmuż i puree z pasternaku
Składniki na jedną osobę:
200 gramów fileta z sandacza; 150 gramów kapusty kiszonej; dwie cebule szalotki; dwa ząbki czosnku; 50 gramów jarmużu; 100 gramów borowików; 200 gramów pasternaka; 100 ml białego wina; ok. 200 ml mleka; sok wyciśnięty z połowy cytryny; dwa liście laurowe; płaska łyżka masła; cztery sztuki ziela angielskiego; olej rzepakowy; sól i pieprz.
Sposób wykonania:
Filet
sandacza zamarynuj w tymianku, w soku z cytryny, z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Odstaw na około 30 minut w chłodne miejsce. Następnie obsmaż na złoty kolor z dwóch stron na rozgrzanym oleju. Smaż po około 3-4 minut z każdej strony. Na sam koniec połóż na skórę sandacza kawałek masła. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Kapusta kiszona
Jedną cebulę oraz jeden ząbek czosnku drobno posiekaj. Smaż na rozgrzanym oleju około 1 minuty (tak aby lekko zeszklić cebulę). Dodaj posiekaną kapustę kiszoną. Dodaj liść laurowy oraz ziele angielskie. Całość smaż na minimalnym ogniu, tak aby kapusta się nie przypaliła. Smaż około 30 minut. Pod koniec smażenia dodaj pokrojone drobno borowiki. Smaż jeszcze przez około 5 minut.
Puree z pasternaka
Pasternak trzeba drobno pokroić. Potem przesmażyć z dodatkiem cebuli i czosnku na oleju rzepakowym. Po około 5 minutach dodaj białe wino. Daj mu odparować. Potem zalej mlekiem tak, aby wszystko było przykryte. Gotuj do miękkości. Dopraw solą oraz pieprzem. Całość zblenderuj.
Jarmuż
Zblanszuj go w osolonym wrzątku (około1-2 minuty).
Pierogi z grzybami, kaszą gryczaną i białym twarogiem
Składniki na ciasto 40-50 pierogów:
500 gramów mąki; 50 gramów masła; jedno jajko, 200 ml ciepłej wody; szczypta soli.
Składniki na farsz:
200 gramów niepalonej kaszy gryczanej; 150 gramów półtłustego twarogu; 20 gramów suszonych grzybów; jedna cebula; dwa ząbki czosnku; pęczek natki pietruszki; olej rzepakowy; 20 gramów masła; sól i pieprz.
Sposób wykonania ciasta:
Masło rozpuścić. Dodać do mąki. Następnie jajo, ciepłą wodę oraz szczyptę soli. Zagnieść dokładnie ciasto. W razie potrzeby dodać ciepłą wodę lub mąkę.
Sposób wykonania farszu:
Kaszę gryczaną ugotuj na sypko wraz z suszonymi grzybami w osolonej wodzie.
Twaróg trzeba zmielić na średnim sicie, a potem dodać do kaszy gryczanej. Grzyby suszone drobno pokroić. Zeszklić na oleju rzepakowym i maśle pokrojoną drobno cebulę oraz czosnek. Następnie dodać grzyby, kaszę gryczaną. Do zimnej kaszy dodać twaróg oraz pokrojoną natkę pietruszki. Całość doprawić solą oraz pieprzem i wymieszać. Ciasto rozwałkować. Wykroić szklanką okręgi. Nadziewać powstałym farszem. Gotować w lekko osolonej wodzie do wypłynięcia około 2-3 minut.
Sernik z białą czekoladą, beziki cytrynowe, coulis z wędzonej śliwki
Składniki na sernik na blachę o wymiarach 25 cm na 20 cm
Ciasto kruche: 125 gramów cukru; 250 gramów masła, 300 gramów mąki
Masa serowa: 2 kg zmielonego twarogu; 1,2 litra śmietany 36 proc.; 800 gramów cukru; 10 jajek; 10 łyżek mąki pszennej; 1 laska waniliowa
coulis z wędzonej śliwki:
100 gramów śliwki wędzonej „suska Sechlonska”; 50 gramów mrożonych wiśni; 150 ml wiśniówki, 100 gramów cukru
Minibeziki z kremem cytrynowym:
Jedno białko z jednego jaja; 60 gramów cukru
Krem cytrynowy:
Jedno żółtko; 25-30 gramów cukru; sok z jednej cytryny; 60 gramów masła
Strudel makowy:
100 gramów ciasta francuskiego; 300 gramów masy makowej, dwa jaja, 100 gramów gorzkiej czekolady
Masa serowa:
Śmietanę, cukier, twaróg, mąkę, żółtka oraz pestki z laski waniliowej wymieszać na jednolitą masę. Białka ubić na sztywno. Dodać do masy i lekko całość wymieszać.
Piec około godziny w 150 stopniach.
Ciasto kruche:
Wszystkie składniki zagnieść na jednolite ciasto. Schować do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkować na blachę. Piec w 180 stopniach przez około 10-15 minut na złoty kolor.
Coulis z wędzonej śliwki:
Śliwkę wędzoną drobno pokroić. Zagotować z wiśniówką oraz cukrem. Na sam koniec dodać wiśnie mrożone. Gotować do gęstej konsystencji.
Minibeziki z kremem cytrynowym:
Biało ubić na sztywno, dodawać partiami cukier. Formować na pergaminie malutkie beziki. Piec do wysuszenia w 130 stopniach przez około 25-30 minut.
Krem cytrynowy:
Żółtko, cukier, sok z cytryny wymieszać i podgrzać. Dodać masło. Całość ciągle mieszać aż masa zacznie się lekko gotować i gęstnieć. Po tym czasie ostudzić. Nadziewać mini beziki powstałym kremem.