Stroje, fryzury, napisy na krawatach przypominały czasy PRL-u , były nawet kartki na żywność.
Studenci ZUTW spotkali się na podsumowanie minionego roku akademickiego w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze Drzonkowie. Zakończenie kolejnego roku studiów połączone zostało z obchodami 25-lecia istnienia tej wyjątkowej uczelni. Impreza odbyła się w stylu peerelowskim. Nie brakowało więc czerwonych krawatów, napisów propagandowych, kartek na żywność czy charakterystycznych dla tamtych czasów odświętnych strojów i fryzur. Wszystko po to, by móc powrócić wspomnieniami do tamtych czasów i uśmiechnąć się od ucha do ucha. Bo cóż jest ważniejszego niż dobre samopoczucie?
- Za PRL-u było i strasznie, i śmiesznie. Dziś zostało tylko śmiesznie, tym bardziej można sobie przypomnieć piosenki minionej epoki. Będzie je można również zaśpiewać wspólnie z artystami - zachęcała do zabawy prezes ZUTW Zofia Banaszak.
Co żacy zapamiętają z minionego roku? Na pewno wielki sukces, odniesiony na X jubileuszowych Juwenaliach Trzeciego Wieku. Grand Prix w tańcu zdobył Teatr Tańca „Con Pasionne”. 11-osobowym zespołem kieruje choreograf i tancerz Paweł Matyasik. Taniec pt. „Siostry” zachwycił nie tylko jury. Wielką popularność zyskała też grupa „Ekspolozja”. Zdobyła pierwsze miejsce w kategorii taniec. Grupę prowadzi Grażyna Wyczałkowska, choreografię przygotowuje Aneta Ostrówka. Natomiast wyróżnienie otrzymała grupa „Radość tańczenia”, której opiekunem artystycznym jest Aleksandra Matusiak.
Doceniono też literatów. Witold Stankiewicz zdobył II miejsce, a Lidia Engel - III w poezji, natomiast Teresa Gładysz otrzymała wyróżnienie w kategorii proza.
Aleksandra Matusiak w kategorii muzyka zdobyła III miejsce, wykonując utwory, których autorką tekstu i muzyki jest Halina Bohuta-Stąpel. Dobrze wypadł też Leszek Maciaś (grał też na gitarze i harmonijce ustnej). Postawił na piosenki Czesława Niemena i Miry Kubasińskiej.
Humor licznie zgromadzonej publiczności poprawiła grupa wokalno-artystyczna „Akolada”, wykonując program „Chcę wyjechać na wieś”. Opiekunem zespołu jest Aleksandra Matusiak. Teatr „Monte Verde”, przygotowany przez Bożenę Rudkiewicz i Mirosławę Branicką - Polarczyk pokazał spektakl pt. „Prysły zmysły”. Natomiast Teatr Poezji - „Monidło, czyli Romea i Julii tragedia prawdziwa”. Autorką sztuki, reżyserem i scenografem była Halina Bohuta - Stąpel.
Na zjeździe UTW z całej Polski spotkało się ponad 3 tysiące żaków z UTW. Zielonej Góry nie dało się nie zauważyć. Organizatorzy podkreślają, że nasza grupa jest bardzo twórcza i radosna. I tym optymizmem zaraża innych uczestników Juwenaliów. I choć z Zielonej Góry do Warszawy jest daleko, organizatorzy nie wyobrażają sobie, by miało jej zabraknąć. Juwenalia to także okazja do promocji miasta.