Adam Szczęśniak

Turniej Czterech Skoczni jednego aktora

Adam Szczęśniak

- Musiałby się zdarzyć cud, żebym dogonił Prevca - mówił po konkursie w Innsbrucku Severin Freund. Na cud czekają też polscy skoczkowie.

Patrząc na wyniki konkursu w Innsbrucku, przedostatniego etapu Turnieju Czterech Skoczni, można by od biedy zaryzykować tezę, że w skokach Polaków coś drgnęło.

Punkty zdobyło przecież trzech naszych reprezentantów, więc jest lepiej niż było w Oberstdorfie i Garmisch-Par-tenkirchen, swój najlepszy wynik na tegorocznym TCS osiągnął też Kamil Stoch. Tyle mówi statystyka.

Wyniki

Konkurs w Innsbrucku

Klasyfikacja TCS po 3 konkursach

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Lepiej, ale bez rewelacji

Jeśli nawet idzie ku lepszemu, to wyjątkowo powoli. Zresztą z min i wypowiedzi naszych zawodników wcale nie wynikało, że dostrzegają postępy.

[gal]16573302;16573304;16573306;16573308;16573310;16573312;16573314;16573316;16573318;16573320;16573322;16573324[/gal]

Stefan Hula, który zajął 27. miejsce, narzekał na swoje skoki („Miałem gorszy dzień“), Dawid Kubacki (24.) przyznał, że sam na siebie wywiera dużą presję, a na najbardziej rozczarowanego wyglądał Stoch, który tym razem zajął 16. lokatę. - Nie ukrywam, że spodziewałem się, że będzie znacznie lepiej, a było... tak jak było. Bez żadnej rewelacji. W niedzielę nie zrobiłem kolejnego kroku do przodu - mówił w rozmowie z Eurosportem. - Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego, że mogę zrobić jakieś cuda w konkursie. Wiedziałem, że w obecnej dyspozycji nie stać mnie jeszcze na to, by wskoczyć do czołowej szóstki. Po prostu nie jestem w stanie zrobić tego w tym momencie. Sądziłem jednak, że przynajmniej moje skoki będą nieco lepsze, a przede wszystkim będą mi sprawiały więcej radości. Tymczasem w niedzielę trochę się nimi męczyłem.

Niemiec bił mu brawo

Obrazu trwającego ciągle kryzysu dopełniają występy Macieja Kota, który nie zakwalifikował się do 2. serii („Problem leży w głowie, nie w technice“) i Andrzeja Stękały, który w TCS zastąpił Klemensa Murańkę, ale - tak jak krajan z Zakopanego - też przepadł w kwalifikacjach.


Peter Prevc deklasuje w Innsbrucku. Press Focus/x-news

Trener Łukasz Kruczek mimo wszystko starał się szukać pozytywów. - Cały czas krok po kroku przesuwamy się do przodu, ale naprawdę dobrze będzie wtedy, gdy nasze wyniki będą lepsze o dziesięć miejsc. Widać jednak, że skoki chłopków są coraz lepsze od technicznej strony - oceniał szkolenowiec kadry.

Dziś za „wzorzec z Sevres“ narciarskiego skoku uchodzą te oddawane przez Petera Prevca. Słoweniec znów wygrał z taką łatwością, że wczoraj bił mu brawo nawet jego największ rywal Severin Freund.

Niemiec próbuje dotrzymać mu kroku - nie przejął się upadkiem w serii próbnej i w konkursie zajął 2. miejsce - ale ma świadomość, że niespełna 20 punktów straty do lidera TCS raczej kończy jego marzenia o końcowym triumfie.

- W Bischofshofen skoczę najlepiej jak potrafię, tylko tyle mogę zrobić - mówił.

Biegi narciarskie. Oestberg liderką, Kowalczyk goni

Tercet Norweżek był najlepszy w niedzielnym biegu stylem dowolnym na dochodzenie na 5 km w ramach Tour de Ski. Polacy wciąż tylko tłem.

W szwajcarskim Lenzerheide wygrała Ingvild Flugstad Oest-berg, która wystartowała do biegu ze stratą 4 sek. do Johaug.

Na trasie minęła utytułowaną rywalkę, która straciła do niej 9,3 sek., a trzecia była Heidi Weng (strata 1.45). Weng też wyraźnie idzie w górę, bo była trzecia podczas piątkowego sprintu (1,5 km) st. dow. oraz druga w sobotnim biegu masowym na 15 km (st. klasycznym), przegrywając tylko z Johaug.

Wczoraj 21. była Justyna Kowalczyk (4.52,5 min. straty), która do niedzielnego biegu wystartowała z 21. pozycji. Na starcie zabrakło Astrid Jacob-sen (w sobotę na mecie miała problemy związane z wyczerpaniem organizmu) i chociaż naszą biegaczkę wyprzedziła Niemka Nicole Fessel, dzięki temu Justyna utrzymała swoje miejsce.

Kowalczyk i tak czyni postępy, bo - przypomnijmy - w piątkowym sprincie „łyżwą“ zajęła dopiero 59. lokatę. W sobotnim biegu na 15 km „klasykiem“ spisała się też nieźle. Polka była 19. (czas z bonifikatą 3.07,7). W trakcie biegu Kowalczyk zajmowała nawet 8. miejsce (po 5,8 km), jednak później odcięło jej „prąd“.

Niedzielny bieg na 10 km wygrał Norweg Martin John-srud Sundby przed swoim kolegą Petterem Northugiem i Finnem Haagenem Kroghem (Norwegia). Dopiero 80. był Maciej Staręga (wycofali się: Paweł Klisz i Jan Antolec).

W sobotę odbył się bieg na 30 km, który wygrał Sundby przed Northugiem i Didrikiem Toensethem (Norwegia); 80. był Staręga, 83. Klisz, 85. An-tolec.

Kolejny etap TdS we wtorek, już w Oberstdorfie, gdy przeprowadzony zostanie sprint stylem klasycznym.

Adam Szczęśniak

Od 1994 r., czyli od początku swojej kariery zawodowej, pracuję w "Gazecie Pomorskiej". Przez 22 lata w dziale sportowym, najpierw pod batutą ś.p. Tomasza Malinowskiego, m.in. w toruńskim oddziale "GP" oraz we Włocławku, pilotując koszykarzy Anwilu, później przez kilka lat sam kierowałem działem, by w 2016 r. zostać wydawcą. Od września 2024 r. mam przyjemność dowodzić świetną ekipą dziennikarzy działu miejskiego pracujących na rzecz bydgoskich wydań "Expressu Bydgoskiego" oraz "Gazety Pomorskiej". 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.