Turyści stawiają na Toruń [interaktywny wykres]
W ubiegłym roku w hotelach i pensjonatach zatrzymało się ponad 308 tys. gości.
- Takiego roku nie pamiętam, a pracuję w PTTK już od 27 lat - mówi Iwona Kuropatwa, kierownik Biura Obsługi Ruchu Turystycznego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu. Zainteresowanie turystów toruńskimi atrakcjami jest tak duże, że z trudem udaje się nam znaleźć chwilę na krótką rozmowę.
- O tej porze roku mamy szczególnie dużo wycieczek szkolnych. Największym powodzeniem wśród młodych turystów cieszy się pakiet, w którym przewidziano zwiedzanie Planetarium, muzeum piernika, obiad, plus oczywiście usługi przewodnickie - informuje Iwona Kuropatwa. - Żartujemy czasem, że przydałyby się w Toruniu jeszcze ze dwa Planetaria, bo zainteresowanie jest takie duże. Na szczęście mamy kilka piernikarni. Oprócz tego bardzo popularne są wśród turystów także Dom Kopernika, katedra świętych Janów z wejściem na wieżę i rejsy statkiem wycieczkowym po Wiśle, dla dorosłych także wieczorne.
O tym, że Toruń jest potęgą w branży turystycznej świadczą nie tylko tłumy zwiedzających na starówce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w ubiegłym roku z bazy noclegowej w Kujawsko-Pomorskiem skorzystało w sumie ponad milion osób.
Największą popularnością wśród naszych gości, którzy spędzili w Kujawsko-Pomorskiem przynajmniej jedną noc, cieszyły się Toruń i Bydgoszcz, a także znane uzdrowiska z naszego województwa: Ciechocinek oraz Inowrocław.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za ubiegły rok, obiekty turystyczne na Kujawach i Pomorzu dysponują 28 tysiącami miejsc noclegowych.
Całoroczny charakter ma 285 obiektów. Są wśród nich 164 obiekty hotelowe, 37 ośrodków wczasowych, 33 zakłady uzdrowiskowe, 16 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, 16 pól biwakowych i 4 kempingi.
Turyści najczęściej korzystają z noclegów w Toruniu - wybrało je aż 29,2 procent gości, podczas gdy na Bydgoszcz zdecydowało się 16,6 procent - oraz w powiatach aleksandrowskim (12,4 procent) i inowrocławskim (5,8 procent), ponieważ to na ich terenie leżą uzdrowiska Ciechocinek i Inowrocław.
Co dziesiąty turysta nocujący w regionie to gość pochodzący z zagranicy. Najliczniejszą grupą są Niemcy, potem mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch oraz Rosji.
Warto też polecić akcję „Konstelacja dobrych miejsc”. W weekendy Urząd Marszałkowski i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna zapraszają do odkrywania różnych najciekawszych zakątków regionu.