Turystyka po zdrowie. Na operację zaćmy nadal do Czech

Czytaj dalej
Fot. fot. Łukasz Kaczanowski
Gabriela Bogaczyk

Turystyka po zdrowie. Na operację zaćmy nadal do Czech

Gabriela Bogaczyk

Pacjenci z woj. lubelskiego złożyli w zeszłym roku 60 wniosków do NFZ o zwrot kosztów leczenia za granicą w ramach „dyrektywy transgranicznej”. Okazuje się, że najczęściej wybieramy się po zdrowie do Czech, ale też na Litwę czy do Niemiec.

- Wnioski dotyczą przede wszystkich zwrotu kosztów zabiegów operacyjnych usunięcia zaćmy, porad klasyfikacyjnych oraz porad kontrolnych. W 2019 r. na 49 wniosków - 45 dotyczyło zaćmy - wylicza Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego funduszu. Przykładowo pacjent w klinice w Czechach zapłacił za dwie wizyty oraz zabieg usunięcia zaćmy 2435 złotych, a otrzymał zwrot 2244 złotych według stawek jakie płaci NFZ świadczeniodawcom w Polsce za wykonane świadczenie.

Pacjenci mogą korzystać na terenie państw UE z takich samych świadczeń zdrowotnych, które przysługują w Polsce.  Jednak najpierw pacjenci płacą za leczenie za granicą sami, następnie fundusz zwraca im pieniądze. Jest to taka sama kwota, jaką NFZ wydałby na refundację leczenia w Polsce. 

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.