Tomasz Plaskota

TVP wyprodukuje seriale o żołnierzach wyklętych

Tomasz Plaskota

Telewizja Polska wyprodukuje dwa seriale o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Pokaże, jakimi wartościami kierowali się w walce.

Seriale będą opowiadać o dziejach Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz o fikcyjnym oddziale, który walkę z komunizmem rozpoczął na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Na podstawie powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej powstanie serial o szlaku BŚ NSZ, która z Kielecczyzny dotarła do Niemiec, gdzie połączyła się z wojskami amerykańskimi gen. Pattona. - O napisaniu tej historii zadecydowało to co zawsze: fascynacja tematem, a także element zaskoczenia. Losy brygady są zaskakujące i przed „Legionem” były znane wąskiej grupie historyków i pasjonatów - opowiada Agencji Informacyjnej Polska Press o dziejach powstania powieści Elżbieta Cherezińska.

Dzięki brygadzie kilkuset żołnierzy, którym w Polsce pod okupacją sowiecką groziła śmierć, uratowało życie. Podczas długiego marszu brygada stoczyła potyczki z Sowietami, komunistami i Niemcami.
- Historia brygady jest niesamowita. To jedna z nielicznych polskich historii z czasów II wojny światowej, która kończy się happy endem. Brygada Świętokrzyska wyruszyła z Kielecczyzny i po długim marszu, uchodząc przed sowiecką ofensywą i niemieckimi oddziałami, dotarła przez Śląsk, Czechy do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Podczas marszu walczyli z komunistycznymi oddziałami, wyzwolili obóz koncentracyjny w Holiszowie, w którym Niemcy więzili około tysiąca kobiet różnej narodowości, w tym Żydówki - mówi AIP historyk Sebastian Bojemski.

Serial o żołnierzach wyklętych ma przedstawiać historię fikcyjnego oddziału podziemia, oparty jest jednak na prawdziwych historiach.

- Kontynuowali walkę o niepodległość. Seriale o podziemiu antykomunistycznym pokażą, jakimi wartościami kierowali się żołnierze drugiej konspiracji. Wielu z nich to członkowie Obozu Narodowego, wychowani w szkole politycznej Romana Dmowskiego - powiedział AIP historyk prof. Jan Żaryn.

Autor: Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.