Małgorzata Oberlan

TW „Paweł” w radzie miejskich spółek w Toruniu?

TW „Paweł” w radzie miejskich spółek w Toruniu? Fot. Archiwum Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Małgorzata Oberlan

Niebawem ruszy proces lustracyjny Piotra L., który z ramienia prezydenta Torunia zasiadał w radach nadzorczych TFPK, Hokejowej Spółki Akcyjnej i Urbitora. Oskarża go IPN. Według prokuratury Piotr L. był tajnym współpracownikiem SB.

Proces Piotra L. ma ruszyć przed Sądem Okręgowym w Toruniu 27 listopada. Prokuratura IPN dowodzi, że jako członek rady nadzorczej miejskiej spółki Urbitor (w 2011 r.) złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Ukrył, że jako TW „Paweł” współpracował z bezpieką.

- W czasach PRL-u byłem wicedyrektorem „Agrochłodu” w Toruniu. Ta wielka chłodnia była korytem dla ludzi władzy. Tu były mięsa, szynki i inne cenne produkty. Dyrektor scedował na mnie rozmowy z różnymi „smutnymi panami” i funkcjonariuszami od przestępczości gospodarczej. Rozmawiałem, ale żadnej deklaracji o współpracy nie podpisałem. Na nikogo nie donosiłem - mówi „Nowościom” Piotr L. dziś 75-latek.

Po zmianie ustroju torunianin pracował w branży poligraficznej, m.in. w Zapoleksie. Zdobył też stosowne uprawnienia i zaczął zasiadać w radach nadzorczych spółek. Był m.in. w radzie SKOK-u im. Adamskiego w Toruniu oraz w radach miejskich spółek: Urbitora, Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych i Hokejowej Spółki Akcyjnej (HSA).

Większościowym udziałowcem HSA jest miasto. Piotra L. na przewodniczącego rady desygnował prezydent Michał Zaleski. Musiał mieć do niego zaufanie...

Odszedł, bo wiedział?

Było to w roku 2016. W zmagającej się wówczas z różnymi problemami hokejowej spółce miejskiej Piotr L. zastąpił w funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Grzegorza Grabowskiego.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.