Tymczasowych aresztowań w Polsce coraz więcej! Nawet kilka lat odsiadki bez wyroku

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Dorota Abramowicz

Tymczasowych aresztowań w Polsce coraz więcej! Nawet kilka lat odsiadki bez wyroku

Dorota Abramowicz

Z raportu Fundacji Court Watch Polska wynika, że od 2015 r. dwukrotnie wzrosła w naszym kraju liczba osób tymczasowo aresztowanych, a czas oczekiwania na postawienie aktu oskarżenia wydłuża się nawet do kilku lat. - Jeśli politycy biorą na sztandary ostrą politykę karną, a prokuratorem generalnym jest minister sprawiedliwości, to jest wśród prokuratorów pokusa, by występować często z wnioskiem o areszt. Zwłaszcza, że spotyka się to nierzadko ze społeczną aprobatą. Wiarę trzeba pokładać tylko i wyłącznie w sądach, które powinny bardzo starannie rozważać te wnioski - mówi mec. Maciej Urbański z kancelarii Urbański, Karolak sp.p. w Gdyni.

Od czterech lat dwukrotnie wzrosła w naszym kraju liczba osób tymczasowo aresztowanych. Czy częstsze stosowanie decyzji o areszcie ma sprawić, że -jako społeczeństwo - będziemy przez to bezpieczniejsi?
Trudno tu znaleźć prosty związek. Tymczasowe aresztowanie ma zabezpieczyć tok postępowania w celu sprawnego osądzenia sprawcy. Nie można więc mylić  tymczasowego aresztowania z karą izolacyjną, która może nastąpić ewentualnie po wyroku.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Abramowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.