W poniedziałek 20 maja w tyskim szpitalu wojewódzkim rusza przebudowa oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Za rok tyska porodówka ma być jedną z najnowocześniejszych w regionie.
W części położniczej powstaną dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi, takie same, jakie są na wyremontowanym odcinku. Przy każdym pokoju będzie łazienka. Na trakcie porodowym obecne boksy będą zastąpione przez bardziej intymne i przytulne salki porodowe. Jedno osobne pomieszczenie wygospodarujemy dla ojców oczekujących na narodziny dziecka. Łazienki w dalszym etapie zbudujemy również przy salach chorych w części ginekologicznej - mówi Mariola Szulc, prezes zarządu spółki Megres, która zarządza tyskim szpitalem.
- W opiece nad ciężarną i noworodkiem będziemy dążyć do coraz wyższego standardu porodu i pobytu na oddziale - zapowiada dr Adam Dyrda, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej. - Mam tu na myśli przede wszystkim jak największy dostęp do różnych metod znieczulania porodu. Chodzi także o uzupełnienie sprzętu do opieki nad matką i dzieckiem. Jeśli natomiast chodzi o ginekologię, oprócz utrzymania dotychczasowego zakresu zabiegów operacyjnych nowotworów narządu rodnego chcę rozwijać dodatkowo metody leczenia małoinwazyjnego: laparoskopię i histeroskopię oraz nowoczesne metody leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządu rodnego kobiety - dodaje lekarz.
Zmieni się także oddział neonatologiczny. Powstanie tu duża sala do intensywnej terapii noworodków, która pomieści osiem stanowisk i dwa fotele do kangurowania. Przybędzie inkubatorów i respiratorów.
Remont i zakup nowoczesnej aparatury pochłonie 17 mln zł, które pochodzą z budżetów miasta Tychy i Urzędu Marszałkowskiego.
Na czas remontu ciężarne przed 37. tygodniem ciąży kierowane będą do innych szpitali. O planowanym remoncie w Tychach wiedzą i są gotowe na przyjęcie pacjentek z Tychów: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach-Ligocie, Szpital Powiatowy w Pszczynie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach, Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu i Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.