Uczczono 150. rocznicę urodzin Stanisława Noakowskiego

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga Aleksandrowicz

Uczczono 150. rocznicę urodzin Stanisława Noakowskiego

Jadwiga Aleksandrowicz

Wczoraj Muzeum Stanisława Noakowskiego wypełniło się gośćmi uroczystości, zorganizowane z okazji 150-lecia patrona nieszawskiej placówki

. Postać i dorobek urodzonego w Nieszawie architekta, pedagoga, literata i artysty sprawił, że pamiętają o nim nie tylko nieszawianie i żyjący jego krewni, wśród nich obecne na uroczystości Hanna Balińska z córką, ale też fachowcy podkreślający jego talent i wkład w rozwój polskiej architektury i sztuki.

O szacunku, jakim darzy się do dziś zmarłego w roku 1928 architekta świadczyły wczorajsze wystąpienia. Wprawdzie ze względów zdrowotnych nie dojechała ze Szwajcarii Sylwia Zaremba, która miała opowiedzieć o Stanisławie Noakowskim a także wykonać kilka utworów Fryderyka Chopina na pianinie, ale organizatorzy znakomicie poradzili sobie z tym problemem, bo zgodne z programem wystąpienie dr hab. Hanny Krajewskiej z Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, uzupełnione dyskusją osób, które uczestniczyły w uroczystości, m.in. Marii Sołtys, członka zarządu oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów RP znakomicie tę lukę wypełniły.

- Przywiozłam państwu do obejrzenia dwa listy, pisane ręką Stanisława Noakowskiego do ówczesnego polskiego polityka Michała Wolickiego - oznajmiła dr hab. Krajewska, omawiając zachowaną korespondencję patrona muzeum. Opowiedziała też o starcie (bez sukcesu) architekta rodem z Nieszawy w konkursie na projekt kaplicy z polskim muzeum w Rapperswil. Utwory Chopina zagrał młody pianista Jacek Stefański.

Kujawy go ukształtowały

Z kolei Krystyna Kotula, autorka specjalnie wydanej z tej okazji publikacji, bogato ilustrowanej rysunkami Stanisława Noa-kowskiego tłumaczyła m.in. dlaczego nazywano go „wielkim synem Kujaw”.

- W ostatnim okresie życia kilkakrotnie pisał o wpływie Nieszawy i Włocławka na swój los. Podkreślał, że właśnie te miejsca, ich zabytki i atmosfera uczyniły z niego artystę - tłumaczyła. Także wczoraj w nie-szawskim muzeum otwarto budzącą duże zainteresowanie wystawę ponad 40 rysunków Stanisława Noakowskiego z lat 1916-1927, pochodzących ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. To właśnie włocławskie muzeum wspólnie z miastem zorganizowały wczorajszą uroczystość, na którą przybyli też goście oficjalni, m.in. wicemarszałek Sławomir Kopyść.

Jadwiga Aleksandrowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.