Uczniowie teraz obserwują, jak rośnie hala sportowa...
Robota wre na budowie hali sportowej przy III LO w Zielonej Górze, przedłuża się modernizacja klubu na Tancbudę. A co z doświetleniem przejść? Sprawdzamy budżet obywatelski...
Cieszymy się, że tak ostro tu działają - Tomek pokazuje na plac budowy. Wierzy, że po wakacjach w nowej hali sportowej odbywać się już będą lekcje wychowania fizycznego. Taką też nadzieję ma dyrektor III LO - Zbigniew Kościk. Przypomina, że szkoła na halę czeka od 70 lat. Co prawda, kiedy w latach 50. budowano obiekt, powstała sala, ale bardzo mała. Ma wymiary 12 na 19 metrów. Początkowo była koncepcja, by ją wyburzyć i na jej miejscu wybudować nową. Ostatecznie ją pozostawiono. Będzie połączona z nową o wymiarach 20 na 40 m.
Co roku w III LO przeprowadza się ankiety wśród uczniów. Co im się podoba, co by zmienili. Nieustannie wymieniali salę gimnastyczną. Wreszcie po latach odpowiedzi będą inne.
- Brak dużej hali to dla nas duży problem - przyznaje Z. Kościk. - Nie ma możliwości, by cztery grupy, czyli 60 osób, zmieścić w jednej sali.
W III LO wszyscy marzyli o porządnej sali gimnastycznej i stołówce. Udało się je wywalczyć
Dlatego szkoła wynajmowała salę po drugiej stronie ulicy, w obiekcie należącym do komendy wojewódzkiej policji w Gorzowie Wlkp. Starała się też wykupić obiekt. Przez lata prezydent Janusz Kubicki negocjował z czterema komendantami policji. Miasto chciało je wyremontować i przekazać szkole. Niestety, mimo początkowej aprobaty, sali i laboratorium językowego nie udało się skomunalizować. Oba obiekty dziś stwarzają zagrożenie. Liceum radzi sobie więc inaczej. Proponuje inne zajęcia np. taneczne, na basenie.
W III LO żartują, że temu, kto wymyślił budżet obywatelski należy postawić pomnik. Najpierw starano się o basen. Ale przepadł. Na salę gimnastyczną zagłosowało 7,5 tysiąca osób. Stara i nowa sala będą połączone łącznikiem, w którym znajdą się szatnie i prysznice. - To uczniowie zaproponowali i zdecydowali, jakie zadania zgłosiliśmy do budżetu obywatelskiego - podkreśla nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, a także radny Jacek Budziński. - Oni także zbierali podpisy.
W tym roku na stołówkę. I znów wygrali. Wśród 620 uczniów ponad połowa to osoby spoza Zielonej Góry. Jeśli zostają na zajęcia dodatkowe, w domu są po 18.00. I wtedy mogą liczyć na ciepły posiłek. Nic dziwnego, że obiad chcą mieć w szkole.
A jak z innymi zadaniami budżetu obywatelskiego 2015? Jak przebiega modernizacja dawnej restauracji na Tancbudę, czyli miejsce nie tylko dla tancerzy? Okazało się, że stan techniczny jest znacznie gorszy, niż wskazywały na to wstępne badania. Jak mówi dyrektor departamentu ds. inwestycji i zarządzania drogami, Paweł Urbański, trzeba było wzmocnić elementy konstrukcji, uzupełnić grubość płyt... No i wydłużyć termin zakończenia prac. Teraz to połowa lipca br.
Inne zadania z budżetu obywatelskiego 2015? Większość została już wykonana
A inne zadania z budżetu obywatelskiego 2015? Większość została już wykonana. - W trakcie są doświetlenia 10 przejść w mieście. Prace zakończą się w tym miesiącu - mówi P. Urbański. - Dwa zadania przy Zespole Szkół Ekologicznych przy ul. Francuskiej połączono w jedno (siłownia plus plac rekreacyjny). Inwestycja będzie gotowa do 22 maja. Remont i wyposażenie pomieszczeń dla Fundacji Innowacyjny Klub Rodzica przy ul. Jaskółczej ma się zakończyć do czerwca. Z kolei rozszerzenie ekspozycji Parku Kolei Szprotawskiej powoduje, że trudno przewidzieć termin zakończenia prac.
Dwa zadania nie zostaną wykonane. Dlaczego? Modernizacja oświetlenia hali CRS, z powodu kilkukrotnie wyższego kosztu od założonego. - Natomiast zadanie recykling dla zwierząt, czyli za puszki i butelki z tworzywa sztucznego otrzymasz porcję wody i jedzenia dla zwierząt, musieliśmy wykreślić z powodu braku wykonawcy. Nie tylko w Polsce - wyjaśnia Paweł Urbański.