UKRAINA
Lecimy do Lwowa i do Kijowa
Wycieczka na Ukrainę może okazać się bardzo ciekawym punktem w naszej kolekcji podróży, zupełnie odmiennym od wypraw na południe Europy i do kurortów Północnej Afryki. Nie tylko dlatego, że jest tu blisko (choć z Portu Lotniczego Ławica wszędzie docieramy sprawie i szybko), ale z powodu wielu atrakcji turystycznych, których nie można zwiedzić w jeden czy w dwa dni.[/b]
Z Poznania możemy dostać się do Kijowa i do Lwowa aż sześć razy w tygodniu – w poniedziałki i w piątki – kiedy to startują samoloty rejsowe LOT-u, lecące do Lwowa, we wtorki i w soboty – Boeingiem 737-800 linii Ryanair lecącym do portu Kijów – Boryspol i w środy oraz w niedziele – też w Ryanair, na lotnisko Kijów – Żuljany. Warto zarezerwować sobie kilka dni i wyjechać – a raczej wylecieć. Pomijając obwody objęte działaniami wojennymi, na Ukrainie jest bezpiecznie i bardzo tanio.
W Kijowie – ściślej w Kijowie Peczerskim – trzeba zobaczyć kompleks klasztorny z XI-wiecznymi dzwonnicami, w tym z najwyższym tego typu obiektem na Ukrainie. Są tu też udostępnione do zwiedzania podziemne katakumby, a z przewodnikami można dogadać się nie tylko po ukraińsku, ale też po angielsku, niemiecku, rosyjsku, czy po hiszpańsku. Warto zobaczyć też w Kijowie Złotą Bramę, jedną ze średniowiecznych bram do miasta, zbudowanych w połowie XI wieku przez Jarosława Mądrego. W XVI wieku już była mocno uszkodzona, a w końcu XVIII zasypana. Odbudowano ją jednak w latach 80-tych ubiegłego wieku, dość swobodnie wprawdzie, i jest atrakcją turystyczną. Polacy przypominają sobie, że przed nią miał stanąć i o nią wyszczerbić swój miecz król Bolesław Chrobry.
Innymi atrakcjami Kijowa są katedra św. Zofii przy ul. Florowskiej – najstarsza katedra łacińska w Kijowie, Opera Narodowa, kościół św. Andrzeja, czy Narodowe Muzeum Historii Ukrainy.
Z kolei Lwów budzi od zawsze zachwyt polskich turystów. To przecież miasto piękne i stare, które przed laty było w naszych granicach. A oprócz przepięknych zabytków warto zobaczyć, jak prężnie się rozwija i żyje przez całą dobę.
Do Lwowa można dojechać autobusem, pociągiem, a najwygodniej i najszybciej – oczywiście samolotem. Poznaniacy wiedzą, że wsiadając na Ławicy – wysiądą we Lwowie!
W mieście najważniejszym punktem każdej wycieczki jest rynek, z pięknymi kamienicami, nowym ratuszem i starymi tramwajami. Jest też Opera – niezwykle charakterystyczny budynek, tak kojarzący się turystom z Lwowem, jak Iglica MTP z Poznaniem. Operę zaprojektował Zygmunt Gorgolewski, a w jej sali lustrzanej znajdziemy namalowane na suficie sceny z czołowych polskich oper.
Zakochani udają się zazwyczaj na Wzgórze Zamkowe, gdzie jeszcze w XIX wieku stal zamek, rozebrany przez Austriaków. Stąd rozpościera się piękny widok na panoramę Lwowa. Wśród atrakcji Lwowa znajdziemy szereg pięknych kościołów, Kasyno Szlacheckie z niepowtarzalnymi drewnianymi schodami, skansen Gaj Szewczenki, i oczywiście słynny Cmentarz Łyczakowski – niezwykle ważnym rozdziałem polskiej historii. Tu spoczywają nie tylko Artur Grottger, czy Maria Konopnicka, ale też Orlęta Lwowskie, powstańcy styczniowi i kwiat polskiej inteligencji.