UMK - uczelnia polska i jednocześnie międzynarodowa? Ilu cudzoziemców studiuje na toruńskim uniwersytecie?

Czytaj dalej
Fot. fot. Grzegorz Olkowski
Paulina Błaszkiewicz

UMK - uczelnia polska i jednocześnie międzynarodowa? Ilu cudzoziemców studiuje na toruńskim uniwersytecie?

Paulina Błaszkiewicz

Z najnowszego raportu NIK o kształceniu cudzoziemców na polskich uczelniach wynika jasno, że daleko nam do umiędzynarodowienia. Mało realne jest osiągnięcie w roku 2021 zaplanowanej w rządowych dokumentach liczby 100 tys. studiujących cudzoziemców. A ilu cudzoziemców studiuje na naszym uniwersytecie? Skąd są? Co studiują?

W latach akademickich 2016/2017 – 2019/2020 w Polsce studiowało od 60,8 tys do 77,3 tysięcy cudzoziemców, co oznaczało wzrost o 27,1 procent. Pod koniec roku 2019 roku najwięcej studentów studiujących w naszym kraju pochodziło z:

Najbardziej popularne wśród studentów zagranicznych kierunki studiów w roku akademickim 2019/2020 to:
kierunek lekarski (7,4 tys. osób),

Coraz więcej cudzoziemców?

Coraz częściej mówi się o tym, że na polskich uczelniach studiuje coraz więcej osób, ale jeśli spojrzymy na wskaźnik
umiędzynarodowienia to nie jest już tak dobrze. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju; Polska wśród 45 krajów plasuje się dopiero na 32 miejscu. Poza tym wątpliwe jest, by w 2021 roku w Polsce było 100 tys. studiujących cudzoziemców. Taka liczba pojawia się jednak w rządowych planach. NIK po kontroli 18 polskich uczelni wyższych będzie wnioskował do ministra edukacji i szkolnictwa wyższego o zmianę planów i ukierunkowanie na większe wsparcie kształcenia cudzoziemców na polskich uczelniach.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.