Upał! Co pić, co jeść, jak żyć w upały? Instrukcja obsługi dla dojrzałych ludzi

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
red

Upał! Co pić, co jeść, jak żyć w upały? Instrukcja obsługi dla dojrzałych ludzi

red

Jak sobie radzić z upałem? Czy można jeść lody w upał i pić zimne napoje? Co pić? Czy pić wodę z kranu? Klimatyzacja szkodzi czy pomaga? Zak dbać o nasze zwierzęta? Jak się ubrać, chłodzić? Lepiej w kamienicy niż w bloku? Wyjaśniamy.

Jak sobie radzić w upały, mówi dr Magdalena Golachowska, biochemiczka.

Co się dzieje z naszym organizmem w upał?
Wysoka temperatura powietrza jest dla organizmu stresem. To sytuacja, z którą naszemu ciału ciężko sobie poradzić, organizm traktuje to jako duży wysiłek. Prawie tak duży, jak dla trenującego sportowca. Puls jest szybszy, temperatura ciała wyższa, wyższa jest potliwość i obciążenie większości układów w organizmie. Słowem - upał męczy. Nie musimy nic robić, wystarczy, że tylko siedzimy, a już czujemy się, jakbyśmy przebiegli maraton. Tak reaguje nasze ciało. Łatwiej się zimą rozgrzać, niż w lecie wychłodzić.
Dlatego trzeba pić.

Kiedy jest gorąco, woda dość szybko z nas paruje, zarówno z oddechem, jak i przez skórę, trzeba więc ją uzupełniać. Generalnie zaleca się od 1,5 do 2 litrów na dobę - to minimum dla przeciętnego człowieka.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.