Urodziła się w Auschwitz, matki szukała przez 30 lat
W piątek (21 lipca) Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie zaprasza na premierę filmu dokumentalnego, w którym o traumie II wojny światowej opowiadają ci, którzy w czasie okupacji byli dziećmi.
Piątkowe uroczystości na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, związane z rocznicą likwidacji niemieckiego obozu, rozpoczynają się o godzinie 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM od premiery filmu dokumentalnego „Okupacja niemiecka oczami polskich więźniów”, w którym swoimi wspomnieniami dzielą się głównie osoby, które w czasie wojny były dziećmi.
Jadwiga Wakulska urodziła się 14 września 1944 roku na terenie obozu Auschwitz, gdzie jej matka była więźniarką. Kobieta wcześniej przeszła przez Majdanek i Ravensbrück. Jako matka z niemowlęciem na ręku praktycznie nie miała szans na przeżycie, pomógł przypadek. - Mała Jadwisia była blondynką z niebieskimi oczami, dlatego spodobała się esesmanowi prowadzącemu selekcję. Skierował obie na stronę kobiet, które miały żyć - opowiada Marta Grudzińska z Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.
W obozie na nodze dziewczynki został wytatuowany numer 87239.
Po wyzwoleniu matka zostawiła córkę w sierocińcu w Lublinie, bo chciała najpierw pojechać na Zamojszczyznę, zobaczyć, kto z rodziny przetrwał. Gdy wróciła do domu dziecka jej córki już nie było. Nie była też w stanie dowiedzieć się, co się z nią stało.
- Jadwiga Wakulska o tym, że jest adoptowana, dowiedziała się przypadkiem. Biologicznej matki szukała przez 30 lat. Dawała ogłoszenia w gazetach, jeździła z dziennikarzem po wsiach - opowiada Marta Grudzińska.Jedno z tych ogłoszeń okazało się skuteczne. Matka i córka spotkały się jako dwie już dorosłe osoby.
Dokument, którego premiera odbędzie się w piątek to też opowieść o traumie, jaka pozostała po przeżyciach z czasów II wojny światowej. Czasami ten lęk objawiał się w nieoczekiwany sposób: lękiem przed ciemnością, problemami w nauce, ale też chorobami związanymi z układem trawiennym.
- Urodzony w 1940 roku Jerzy Jeżewicz był więźniem obozu dla dzieci w Łodzi. Przez całe życie śniły mu się koszmary, których znaczenie nie do końca rozumiał. Zapamiętał obrazy, jak moment, w którym budzi się, w baraku nad nim stoi szczerzący zęby wilczur - mówi Marta Grudzińska. - Dla tych dzieci pierwszym wstrząsem było rozdzielenie z rodzicami i rodziną. Wśród relacji nagranych dla naszego muzeum jest też wspomnienie pani, która po wojnie przeszła przez sześć domów dziecka. Płakała wracając do tamtych chwil - dodaje Grudzińska.
Pamiętamy. 73. rocznicę końca niemieckiej okupacji Lublina
Uroczystości związane z 73. rocznicą końca niemieckiej okupacji Lublina w czasie II wojny światowej będą odbywać się na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku oraz na Zamku Lubelskim.
Piątek
W piątek na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, poza dokumentem „Okupacja niemiecka oczami polskich więźniów”, będzie można zobaczyć kolekcję dokumentów i przedmiotów związanych z życiem Heleny Pawluk, byłej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim.
- Kolekcja blisko stu fotografii, dokumentów i przedmiotów, które trafiły do Muzeum pod koniec ubiegłego roku, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności. Obchodom towarzyszyć będzie również promocja publikacji „Majdanek w dokumentach” Wojciecha Lenarczyka, którą tego dnia będzie można nabyć z 50-procentowym rabatem - zapowiada Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka prasowa Państwowego Muzeum na Majdanku.
Ostatnim etapem uroczystości będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku-Bramie. Odbędzie się to około godz. 13. Osoby, które wcześniej zgłosiły telefoniczny udział będą mogły wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu Państwowego Muzeum na Majdanku.
Sobota
Program obchodów 73. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim
godz. 10 - złożenie kwiatów w mauzoleum w baszcie
godz. 11 - otwarcie wystawy „Czetwertyńscy. Więźniowie Zamku Lubelskiego"