Urząd Miasta zlecił kolejną analizę. Okazało się, że 11 przeznaczonych do likwidacji drzew można uratować

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Szymon Spandowski

Urząd Miasta zlecił kolejną analizę. Okazało się, że 11 przeznaczonych do likwidacji drzew można uratować

Szymon Spandowski

Demonstranci domagają się ponownych konsultacji przebudowy placu Rapackiego. Podczas poprzednich o wycinkach drzew nie było mowy.

- Wycięcie tych drzew pozbawi nas cienia, a pas drogowy, który powstanie w wyniku przebudowy, i tak się będzie korkował, ponieważ wąskim gardłem nie jest tu plac Rapackiego, ale most - mówi Sylwester Jankowski, jeden z organizatorów piątkowego protestu przeciw planowanym przy al. Jana Pawła II wycinkom drzew. - Na środek tego pasa będą wbiegali ludzie spieszący się na autobus. Liczba wypadków z pewnością wzrośnie.

Protestujący zebrali się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, stamtąd, kilka razy przechodząc przez pasy, poszli na Rynek Staromiejski, a następnie zawrócili na plac Rapackiego. Podczas tego przemarszu do demonstracji dołączali się kolejni ludzie. W sumie w proteście wzięło udział kilkaset osób.

Demonstracja rozpoczęła się o godz. 15.30. Na godzinę 15 organizatorzy marszu zwołali konferencję prasową. Tuż przed 14.30 dziennikarze dostali informację, że o 14.40 na poświęcony wycinkom briefing zaprasza prezydent Michał Zaleski. Sytuacja rozwijała się zatem bardzo dynamicznie.

Tutaj nasza transmisja LIVE z protestu:

- Miasto Toruń, rozwijając się, musi zapewnić różnorodne warunki i szanse, które polegają również na tym, abyśmy pozyskiwali nowe tereny, na przykład zajęte przyrodniczo, po to, aby wybudować obiekty, drogi, chodniki i inwestycje - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski tuż przed początkiem demonstracji przeciw wycinkom na placu Rapackiego.

Prezydent wspomniał, że w związku z całą inwestycją, która ma pochłonąć niemal 69 milionów złotych brutto, pod topór miało pójść w sumie 118 drzew, jednak po negocjacjach z projektantami, ich liczbę udało się obniżyć.

Liczba obniżona i tak jest spora. Jak już pisaliśmy, przy przebudowie placu Rapackiego do wycinki zostało zakwalifikowanych ponad 80 drzew. Przeciwko temu, szczególnie przeciwko wycince 66 lip przy alei Jana Pawła II, rozpoczęły się w Toruniu protesty.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.