Urzędnicy już wiedzą, co dla mieszkańców jest najlepsze: zmiany na placu przy ratuszu

Czytaj dalej
Grzegorz Hilarecki

Urzędnicy już wiedzą, co dla mieszkańców jest najlepsze: zmiany na placu przy ratuszu

Grzegorz Hilarecki

Radni z Komisji Porządku Publicznego i Planowania Przestrzennego na pomysłach zmian przestrzeni wokół ratusza nie zostawili suchej nitki. Słusznie?

Władze miasta proponują radnym, by zgodzili się na przystąpienie do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Plac Zwycięstwa”.

Obecnie plac formalnie jest drogą publiczną, co generuje problemy w przypadku tymczasowego zagospodarowywania placu na cele inne niż komunikacja, jak organizacja lodowiska, imprez artystycznych, targów itp. Organizator musi zapłacić za zajęcie pasa ZIM-owi.

Miasto więc płaci sobie samo, ale ogranicza to innych. Chodzi też o zmiany przestrzeni. „Celem sporządzenia planu ma być przeprowadzenie analizy możliwości ograniczenia funkcji parkingowej placu i dopuszczenie częściowej zmiany funkcji na plac miejski, co pozwoli ożywić przestrzeń wokół słupskiego ratusza poprzez poprawę jej dostępności i atrakcyjności. Przystąpieniem objęto również tereny przyległe do placu Zwycięstwa, powiązane z nim funkcjonalnie, w celu przeprowadzenia analizy możliwości ich lepszego zagospodarowania i wykorzystania sprzyjającego budowaniu relacji społecznych, prawidłowemu, zrównoważonemu rozwojowi miasta, a także zadowoleniu jego mieszkańców” - czytamy w uchwale.

Podczas komisji urzędnicy podkreślali, że obecnie i tak większość placu stoi pusta i nie jest tak wielka przestrzeń potrzebna jako parking. Nie przekonali większości radnych z komisji.

- Sami wnioskowaliśmy o ożywienie centrum, o zajęcie się Starym Rynkiem - zaznaczył Paweł Szewczyk.

- Odzewu nie było. A teraz mówicie o placu. A pytaliście mieszkańców o zdanie? Może oni chcą tam parkingu. Beata Samborska, szefowa wydziału planowania przestrzennego, mówiła, że jest możliwosć pozyskania środków zewnętrznych na konsultacje społeczne w tej sprawie, i o to też chodzi przy okazji.

- Jakie konsultacje? Na ostatnie o Długiej nie przyszedł nikt - zauważył radny Szewczyk. - Chodzi o to, byśmy się nauczyli je przeprowadzać, bo w projekcie są też szkolenia - przyznała pani dyrektor.

Radni wskazywali, że przy ostatnich remontach liczba miejsc parkingowych w centrum zmniejszyła się. Więc parking na placu przed ratuszem jest uczęszczany. Generalnie w mie ście są ważniejsze rzeczy do zrobienia niż plac Zwycięstwa. Sześciu radnych zagło so - wało przeciw propozycji. Tylko dwóch było za. Decyzję podejmie cała rada na sesji. Urzędnicy byli po tym głosowaniu wyraźnie zmartwieni, gdyż zgoda oznaczałaby tylko początek prac nad koncepcją. Pod uwagę wzięto by wyniki ogłoszonego w 2015 roku przez prezydenta Roberta Biedronia konkursu dotyczącego zagospodarowania placu. Pokazujemy wyżej dwie najlepsze prace. Urzędnicy chcieliby je, ale i pomysły innych, wziąć pod uwagę. Najpierw jednak mieliby się wypowiedzieć mieszkańcy, czego od placu oczekują. Urzędnicy zarzekali, że to ich pomysł. Tymczasem po objęciu stanowiska Robert Biedroń powiedział na konferencji:

- Od początku miałem koncepcję, żeby zagospodarować plac Zwycięstwa. Mam takie poczucie, że ten parking na placu Zwycięstwa jest zbyt duży jak na potrzeby naszego miasta. Chcielibyśmy zastanowić się, czy ta funkcja, jaką dzisiaj stanowi ten parking, oddaje potrzeby mieszkańców. Teraz radni, wyraźnie, byli pomysłom przeciwni, czując, że za nimi stoi nie tylko urzędnicza troska o miasto. Przypomnijmy, gdy Robert Biedroń zapytał ZIM, jaka jest zajętość miejsc parkingowych na placu, dowiedział się, że niewielka. Ci sami urzędnicy cztery lata wcześniej twierdzili, że brakuje miejsc parkingowych. A poprzednikowi chodziło o wyrzucenie autobusów, by dwaj denerwujący prezydenta bracia zniknęli z placu. Ratusz nie zaproponował wyrównania placu i przełożenia kostki. Nie ma też mowy o budowie parkingu w centrum.

Fakty

W lipcu 2011 roku zrezygnowano na placu z miejsc dla autokarów Wcześniej na placu Zwycięstwa mogło jednocześnie zaparkować nawet sześć autokarów. Pozostawiono tylko jedną zatokę dla autobusów, a miejsce wykorzystano na utworzenie stanowisk parkingowych dla aut osobowych. W sumie powstało ich 44, co stanowi około 20 procent wszystkich miejsc parkingowych na placu.

W czerwcu 2015 roku ogłoszono wyniki na zagospodarowanie placu Zwycięstwa Zdaniem jury konkurs okazał się sukcesem, nadesłano kilkadziesiąt propozycji. Nagrodzono trzy prace w kategorii profesjonalne oraz trzy prace amatorskie.

W listopadzie 2016 roku zaproponowano radnym rozpoczęcie pracy nad koncepcją Większość prac konkursowych przewiduje uwolnienie środka placu z funkcji parkingowej. Te wyniki, zdaniem urzędników, posłużą sporządzeniu koncepcji zagospodarowania placu.

Grzegorz Hilarecki

Mieszkam w Słupsku i o nim piszę. Samorząd, inwestycje nie mają dla mnie tajemnic. Pasje mam trzy: rodzina, sport i historia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.