Urzędnicy masowo ubezpieczają się od ewentualnych błędów
Po obniżeniu wieku emerytalnego ZUS zaleje lawina wniosków. Czy w związku z tym urzędnicy masowo ubezpieczają się od ewentualnych błędów?
Już 2060 pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju ubezpieczyło się od odpowiedzialności cywilnej w ramach ubezpieczenia zbiorowego. W naszym regionie w tym roku jest ich 184: 93 w bydgoskim oddziale i podległych mu jednostkach i 91 w oddziale toruńskim i jednostkach podległych. Pracownicy toruńskiego oddziału w tym roku po raz pierwszy przystąpili do tego ubezpieczenia.
Taką możliwość daje im Ustawa z 20 stycznia 2011 roku o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność majątkowa „za szkody w mieniu, na osobie, czyste straty finansowe wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej”. Ubezpieczenie jest dobrowolne, a podmiotem ubezpieczającym jest Zarząd Główny Związku Zawodowego Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia jest wypełnienie i podpisanie imiennej deklaracji przez pracownika ZUS oraz opłacenie rocznej składki, zgodnie z jednym z pięciu wybranych wariantów.
Opłata roczna wynosi od 20 zł (przy sumie gwarancyjnej 30 tys.) do 70 zł (przy sumie gwarancyjnej 150 tys. zł). Pracownicy sami ją uiszczają.
Do tej pory w naszym regionie nie było przypadku, gdy pracownik ZUS skorzystał z wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Są gotowi na lawinę wniosków emerytalnych
1 października tego roku wchodzi w życie długo wyczekiwana ustawa obniżająca powszechny wiek emerytalny. ZUS spodziewa się lawiny wniosków od przyszłych emerytów. Tylko w ostatnim kwartale tego roku o emeryturę będzie mogło wystąpić aż 331 tysięcy dodatkowych osób.
Czy w związku z tym urzędnicy ubezpieczają się od ewentualnych błędów? - Nie mamy sygnałów, by nasi pracownicy czuli zagrożenie odpowiedzialnością za błędy urzędnicze - przyznaje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, przygotowania do wzmożonej obsługi wniosków emerytalnych w ostatnim kwartale tego roku ZUS prowadzi już od dłuższego czasu. - Mamy zidentyfikowanych klientów, którzy mogą wystąpić o emeryturę po wejściu w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego z przypisaniem do konkretnych naszych placówek. Staramy się więc z wyprzedzeniem tak przygotować nasze zespoły w oddziałach, by z jednej strony na bieżąco i sprawnie obsługiwać naszych klientów, z drugiej zaś nie dopuścić do nadmiernego przeciążenia pracą naszych pracowników. Mamy też zabezpieczone środki, tak by każdemu pracownikowi obsługującemu zwiększona liczbę klientów i spraw móc zapewnić właściwe wynagrodzenie - informuje Krystyna Michałek.
Będą pracować dłużej?
Obecnie sale obsługi klientów ZUS, w którym m.in. można załatwić sprawy emerytalne, są czynne w poniedziałki od godz. 8 do 18. a od wtorku do piątku - od godz. 8 do 15.
Wspomniane godziny pracy obowiązują we wszystkich placówkach ZUS w regionie, czyli w Oddziale i Inspektoracie w Bydgoszczy, Oddziale w Toruniu, Inspektoratach w: Inowrocławiu, Świeciu, Tucholi, Żninie, w Nakle nad Notecią, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Grudziądzu, Lipnie, Włocławku oraz w Biurach Terenowych w: Sępólnie Krajeńskim, Golubiu- Dobrzyniu i Rypinie.
Po wejściu w życie nowych przepisów emerytalnych ZUS na bieżąco będzie prowadzić monitoring pracy swoich placówek. W razie potrzeby wydłuży codziennie czas pracy w salach obsługi klienta.