Urzędnicy nas rozliczyli. Od 15 lutego startuje usługa "Twój e-PIT"
Dziś (15 lutego) resort finansów uruchamia platformę „Twój e-PIT”. Podatnicy nie muszą już samodzielnie sporządzać zeznań podatkowych. Zrobili to za nas urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.
W przypadku rozliczeń za 2018 rok zeznania podatkowe będą dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rozliczających się na formularzu PIT-37 oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) i składają zeznanie na formularzu PIT-38.
- Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z zeznania podatkowego sporządzonego przez urzędników, czy też samodzielnie wypełnić formularz i złożyć go w urzędzie skarbowym - mówi Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Krajowa Administracja Skarbowa wypełniła PIT-y na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).
- Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem i w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - wyjaśnia Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Sporządzony przez urząd skarbowy PIT będzie można zaakceptować bez zmian i wtedy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Można też nic nie robić, wtedy z upływem terminu składania rocznych zeznań podatkowych, czyli z dniem 30 kwietnia br., PIT przygotowany przez urzędników zostanie automatycznie zaakceptowany, co będzie równoznaczne z rozliczeniem się. Można go też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.
Podatnik będzie miał też opcję zmodyfikowania zeznania podatkowego, np. w sytuacji, gdy chce przekazać 1% podatku innej niż rok wcześniej organizacji pożytku publicznego lub uzupełnić dane, których KAS nie posiada. Chodzi o kwotę odliczenia np. darowizny na cele krwiodawstwa, wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne czy związane z użytkowaniem Internetu. Co ważne, poprawki należy nanieść do 30 kwietnia.
Jakie korzyści płyną z usługi „Twój e-PIT”? - Podatnicy, którzy złożą zeznanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty. Maksymalnie nastąpi to w ciągu 45 dni od chwili złożenia zeznania - podkreśla Kinga Błaszczyńska. - W przypadku zeznań złożonych w formie papierowej, termin zwrotu nadpłaty nie ulegnie zmianie. Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić ją w terminie 90 dni.
Korzyści ma być więcej. - Zyskujemy wygodę, bezpieczeństwo i oszczędzamy czas - mówi Kinga Błaszczyńska. - Mamy gwarancję, że zdążymy się rozliczyć na czas, nie pomylimy się, a w przypadku niedopłaty podatku łatwo wykonamy przelew elektroniczny. By skorzystać z tej usługi, nie musimy też instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy przeglądarka i dostęp do Internetu.
W kolejnym roku nowa forma rozliczeń ma być wprowadzona też dla osób prowadzących działalność gospodarczą, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT36L lub PIT-28.
Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, nadal będą mogli składać zeznanie podatkowe w formie papierowej albo elektronicznej. Choć kolejek w urzędach skarbowych już pewnie nie zobaczymy, to część bydgoszczan jednak zapowiada, że wybierze tradycyjną metodę. - Rozliczę się samodzielnie, bo mam odliczenia na dzieci - mówi pani Jolanta z Fordonu. - U mnie w pracy też wiele osób mówiło, że tak zrobi, bo obawiają się błędów w naliczeniach. To rozwiązanie jest korzystne dla osób, które pracują w jednym zakładzie pracy i nie korzystają z żadnych odliczeń. Ja wolę dopilnować tego osobiście.
Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT"?
- Najpierw należy wejść na serwis podatki.gov.pl i wybrać „Twój e-PIT”.
- Potem użyć profilu zaufanego, a jeśli go nie posiadamy, wpisać dane: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.
- Należy sprawdzić swoje dane. W przypadku korekty, np. zmienić sposób rozliczenia (np. wspólnie z małżonkiem), zmienić lub wskazać OPP, której chcemy przekazać 1% podatku. Dopiero wtedy akceptujemy zmienione zeznanie i pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru.