Ustroń
Ustroń, czyli Góry Radości przyciągające rok rocznie wielu turystów, doceniających spokój, piękno gór, klimatyczne imprezy, specyfikę uzdrowiskową, kulturę i kuchnię regionalną, ale także możliwość spędzenia czasu aktywnie, zarówno w pojedynkę jak i z rodziną.
Dla miłośników pieszych wycieczek czeka w Ustroniu ponad 100 km. szlaków turystycznych i spacerowych. Podczas pieszych wypraw można z bliska przyjrzeć się bogactwu natury i zmierzyć się z potęgą gór. To właśnie w Ustroniu rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki prowadzący w Bieszczady. Zróżnicowane szlaki pozwolą dobrać długość jak i stopień trudności miłego spaceru.
Ustroń jest miastem, w którym nie da się nudzić! Od lata do późnej jesieni możemy korzystać z uroków licznych tras spacerowych, szlaków turystycznych, ścieżek nordic walking, stawu kajakowego w centrum miasta i tras rowerowych. Zimą czekają kilometry tras narciarskich i biegowych. Można spędzić tutaj czas rodzinnie, odwiedzając Leśny Park Niespodzianek, Park Ruchomych Dinozaurów, Park Linowy Extreme na Równicy z torem saneczkowy, albo spędzić miło czas na jednym z placów zabaw. Po wysiłku można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów. Uzdrowiskowy Zakład Przyrodo – Leczniczy proponuje: kąpiele perełkowe, wirowe, kwasowęglowe, kąpiele w basenach solankowych, gimnastykę leczniczą i masaże. Można również spędzić miłe, relaksujące chwile w Parku Zdrojowym gdzie znajduje się Pijalnia Wód. Ustroń to jedyne miasto uzdrowiskowe w Beskidzie Śląskim, a Uzdrowisko Ustroń jest jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie, które wykorzystuje do zabiegów rehabilitacyjnych i regeneracyjnych własne surowce naturalne. Poza tym w Ustroniu funkcjonuje bogata baza noclegowa oferująca nie tylko przysłowiowe łózka, ale tez wiele atrakcji typu SPA, wellness i bogatą ofertę aktywnego spędzenia czasu wolnego.
Po tak spędzonym dniu na pewno każdy chętnie uda się na dobry posiłek. Góry radości są pełne przenikających się zapachów i smaków, tych tradycyjnych oraz nowoczesnych, które tworzą lokalną kuchnię. Wpływ na nią miały zarówno góralska tradycja, jak i moda panująca na stołach w czasach Habsburgów. Warto w górach radości doznać radości jedzenia odwiedzając jedną z wielu góralskich karczm, oferujących potrawy tradycyjne takie jak: żebroczka, placki ze szpyrkami, kwaśnice i uwielbianą przez wszystkich herbatę z zielin. Regionalne dania od wieków zachwycają i pobudzają zmysły największych miłośników kuchni, którzy z chęcią powracają do Ustronia by raz jeszcze spróbować lokalnych specjałów. Każde danie przygotowywane jest z miłością i niezwykłą dbałością o szczegóły. Podczas tradycyjnej uczty nie braknie wspaniałego jedzenia na suto zastawionych stołach, a także góralskiej muzyki towarzyszącej podczas posiłku.
Na terenie miasta działają 2 koła gospodyń wiejskich: KGW Centrum oraz KGW Lipowiec. Panie działają bardzo prężnie reprezentując miasto na wielu konkursach, wykonując rękodzieło, a także gotując.
Aby raz jeszcze powrócić do gór radości i przypomnieć sobie smaki potraw regionalnych warto przygotować samodzielnie te wspaniałe dania w domu.
Polywka z żeberek wieprzowych rosolonych w korycie z kapustą kiszoną z beczki i ziemniakami
KGW Centrum
Składniki na polewkę:
2 kg żeberek wieprzowych
8 ząbków czosnku
2 marchewki
2 pietruszki
¼ selera
ziemniaki
2 łyżki soli
pieprz
Składniki na drugie danie:
2 kg kapusty kiszonej
30 dag słoniny wędzonej
1 cebula
ziemniaki
3 łyżki mąki
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Żeberka podzielić na porcje, każdą część dobrze natrzeć solą, rozgniecionym czosnkiem i posypać pieprzem. Ułożyć kawałki żeberek w korycie drewnianym na około 4 dni. Po 2 dniach żeberka z dołu przełożyć do góry. Po upływie 4 dni żeberka ugotować w 3 litrach wody, dodać jarzyny. Polewkę doprawić i podawać z ugotowanymi ziemniakami.
Kapustę kiszoną ugotować. Słoninę usmażyć z cebulą, dodać mąkę i smażyć jeszcze 3 minuty. Zasmażkę dodać pod koniec do gotującej się kapusty. Doprawić sola i pieprzem, a jeżeli kapusta jest kwaśna, dodać łyżkę cukru. Kapustę zasmażana podawać z ugotowanymi ziemniakami i żeberkami gotowanymi z koryta.
Murzin czyli szynka w cieście drożdżowym
KGW Lipowiec
Składniki:
1 kg mąki pszennej
25 dkg margaryny
3 jajka
7 dkg drożdży
500 ml ciepłego mleka
70 dkg wędliny najlepiej pieczonej szynki, wędzonego boczku i sparzonej białej kiełbasy
sól, szczypta cukru, jajko do posmarowania
Sposób przygotowania:
Drożdże rozetrzyj z odrobiną cukru. Margarynę stop, przestudź. Mąkę przesiej do miski. Dodaj roztarte drożdże, 3 jajka i ciepłe mleko (jeśli chcesz by murzin miał bardziej wyrazisty smak zastąp mleko wywarem z gotowania wędzonki lub białej kiełbasy). Wlej margarynę, zagnieć gładkie, elastyczne ciasto. Odstaw je pod przykryciem na godzinę do wyrośnięcia.
Wędliny pokrój na kawałki. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość ponownie je zagnieć, rozwałkuj. Na placku rozłóż kawałki szynki, boczku i kiełbasy. Zwiń. Rulon ułóż w podłużnej formie wyłożonej pergaminem. Posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz około godziny w temperaturze 180 stopni.
Ciasteczka ze szpyrek (skwarek)
Składniki:
30 dag skwarek
3 szklanki mąki
1/2 margaryny lub masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy
4 żółtka
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 szklanki cukru
szczypta soli
łyżka wody
śmietana 30% (kilka łyżek opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Skwarki należy zmielić przez maszynkę do mięsa. Następnie zmielone przełożyć do miski i dodać pozostałe składniki. Wszystko razem dobrze wymieszać i wyrobić. Jeżeli ciasto będzie wydawało się zbyt suche to należy dodać trochę śmietany 30%. Wyrobione należy włożyć na pół godziny do lodówki. Po tym czasie formować ciasteczka. Najlepiej do wykonania ciasteczek użyć maszynki do mięsa z nasadką do formowania ciastek. Ciasto jest elastyczne, więc zamiast maszynki można je rozwałkować i wycinać ciastka za pomocą foremek. Uformowane ciastka przełożyć na blachę do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez około 10 minut - do momentu zarumienienia się ciastek. Po schłodzeniu można posypać cukrem pudrem.
Kminkowe jajeczka
Składniki:
10 jajek
1 torebka kminku ( nie mielonego)
1 łyżka soli
1 litr wody
Sposób przygotowania:
Ugotowane na twardo jajka odcedź, lekko przestudź i osusz do sucha.
Każde jajko obij łyżeczką, tak aby skorupka popękała, ale jej nie zdejmuj. Dodatkowo ponakłuwaj jajka igłą w kilku miejscach. W garnku zagotuj litr wody z solą i kminkiem. Gotuj jeszcze na małym ogniu około 5 minut. Odstaw do wystudzenia. Jajka włóż do miseczki, zalej przegotowaną marynatą, tak aby były całkowicie przykryte. Miseczkę przykryj, wstaw do lodówki na 2-3 dni. W tym czasie jajeczka przejdą aromatem kminku, a białka zmienią kolor na beżowo-brązowy. Gotowe kminkowe jajeczka są doskonałe jako wielkanocna przekąska.