Dzisiaj o godz. 18 w świetlicy wiejskiej w Bierkowie odbędzie się spotkanie z inwestorem, który chce tam zbudować przetwórnię plastiku.
Spotkanie jest rezultatem obaw mieszkańców wsi związanych z tą inwestycją, które wyrażali także na łamach naszej gazety.
Jak nas poinformował Adam Jaśkiewicz, wicewójt gminy Słupsk, przetwórnię plastiku w Bierkowie chce wybudować międzynarodowa firma, która przy pomocy metody ekstruzji będzie produkować plastikowy granulat do powtórnego użytku.
- Z takiego granulatu korzystają między innymi firmy produkujące różne wyroby z plastiku, takie jak na przykład słupski Curver - wyjaśniał nam niedawno Adam Jaśkiewicz.
Według niego pełnomocnikiem firmy, która chce zbudować przetwórnię plastiku, jest Mariusz Chmiel, były prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Firma już kupiła dwie działki od prywatnego właściciela. Chodzi o niespełna dwa hektary gruntów usytuowane blisko wysypiska śmieci w Bierkowie.
- Firma wystąpiła do naszego urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. Podczas pierwszego spotkania na ten temat w Bierkowie już o tym mówiliśmy. Zaczęliśmy także procedować ten wniosek. Wystąpiliśmy o opinię do sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - twierdzi wicewójt Jaśkiewicz.
Na razie z opinii sanepidu wynika, że jest konieczne przygotowanie raportu oddziaływania nowej inwestycji na środowisko.
- Ten raport oczywiście przygotuje inwestor przetwórni - dodaje wicewójt Adam Jaśkiewicz.
Aby wyjaśnić wszelkie pojawiające się wątpliwości, władze gminne opowiadają się za otwartym spotkaniem inwestora z mieszkańcami Bierko-wa. Ma się ono odbyć w tej wsi dzisiaj o godzinie 18.
Z informacji, które można znaleźć w internecie, wynika, że ekstruzja czy też ekstru-dowanie oznacza ciągły proces wytłaczania pasm bądź profili z plastycznych tworzyw lub ich produktów wstępnych (np. granulatu). W maszynach do eks-truzji odbywają się następujące etapy procesu: zagęszczanie masy ekstrudowanej w zwarty materiał o stałej konsystencji, roztapianie masy ekstrudo-wanej, homogenizacja topliwa oraz końcowe wytłaczanie topliwa przez odpowiednie narzędzie ekstruzji. Jednym słowem chodzi o obróbkę cieplną plastiku, która odbywa się w zamkniętych komorach. Dlatego oddziaływanie tego procesu na otoczenie prawdopodobnie nie jest zbyt duże.
W Bierkowie liczą, że podczas spotkania eksperci dokładnie wyjaśnią, jak przebiega proces ekstruzji i na czym polegają ewentualne skutki dla otoczenia.