W Bydgoszczy pozostał ratusz z drugiej ręki

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Krzysztof Błażejewski

W Bydgoszczy pozostał ratusz z drugiej ręki

Krzysztof Błażejewski

W planach były aż trzy różne monumentalne gmachy. Nigdy nie zrealizowano żadnego z tych projektów. Prawie 80 lat temu zrodził się pomysł budowy „godnego” dla rozrastającej się Bydgoszczy wielkiego ratusza nad Brdą. Wojna uniemożliwiła realizację.

- Gdzie macie swój ratusz? - od pokoleń przyjezdni, znajdując się na starym mieście w Bydgoszczy, pytają mieszkańców. W większości polskich miast zlokalizowany jest on albo na środku rynku, albo - jeśli pochodzi z nowszych czasów - na osobnym placu, odróżniając się od reszty zabudowy. W Bydgoszczy jest inaczej.

Przyczyny tej „odmienności” są bardzo złożone i trudne do prostego wyjaśnienia, dlatego warto przypomnieć złożoną historię siedziby bydgoskiego urzędu miasta. Co ciekawe - w trzech różnych okresach dziejowych trzy różnej proweniencji władze miasta usiłowały wznieść „reprezentacyjny” dla miasta monumentalny gmach. Żaden z tych pomysłów nie doczekał się realizacji, a ratuszem pozostał po dziś budynek „second hand”, uzyskany przez miasto po kasacie zakonu jezuitów.

Najpierw było jak należy

Na początku wszystko było normalnie. Bydgoski ratusz stał od XIV wieku w centrum rynku. Po spaleniu w czasie wojen polsko-krzyżackich wzniesiono nowy ratusz, już murowany, w stylu gotyckim. I on zgorzał w wielkim pożarze. Odbudowano go w 1515 roku według projektu Jana z Gdańska. Ratusz miał wysoką charakterystyczną wieżę z zegarem.

W dalszej części artykułu przeczytacie,  jak zmieniała się siedziba władz miasta i jakie plany wybudowania ratusza nie zostały zrealizowane.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.