W Bydgoszczy wybrano gruntówki do pilnej naprawy [lista dróg]
Przebudowę zaplanowano na Ptasiej, Siedleckiej i Świekatowskiej.
Drogowcy ułożyli już wstępny harmonogram prac przy modernizacji ulic gruntowych. Przypomnijmy, że od tego roku cyklicznie odbywać się będą remonty nieutwardzonych dróg w mieście. Rafała Bruskiego zobowiązali do tego bydgoscy radni.
Prezydent, wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wskazał sześć priorytetów, jakimi trzeba kierować się przy wyborze ulic do pilnej przebudowy. Chodzi m.in. o liczbę mieszkańców i funkcjonowanie budynków użyteczności publicznej. Każda droga otrzymywała punkty i według tego powstał ranking.
Na starcie wytypowano szesnaście ulic.
Ulice, które zostaną wyremontowane:
- ulica Ptasia (Osowa Góra) - ulica biegnie równolegle do Kanału Bydgoskiego. Liczy ponad 500 metrów i mieszka przy niej około 200 osób. Ulica ma charakter drogi zbierającej ruch z kilku krótszych ulic.
- ulica Siedlecka (Czyżkówko) - wyremontowany zostanie między innymi odcinek od Pileckiego do Karolewskiej. Długość remontowanego odcinka, to 1,2 kilometra. Przy ulicy zameldowanych 490 osób.
- ulica Świekatowska (Czyżkówko) - remont na odcinku od Koronowskiej do Siedleckiej. Prace na wszystkich trzech ulicach powinny rozpocząć się w wakacje i potrwać do końca roku.
Jednocześnie drogowcy przygotowują się do kolejnych remontów. Wybrane zostały już pakiety, w ramach których będą prowadzone prace:
- Pakiet I - Pijarów, Osada (od Chłopskiej do Żniwnej), Byszewska, Gawronia, Leszczyna (od ulicy Widok w kierunku linii kolejowej) i Siedlecka (od Chmielnej do Koronowskiej).
- Pakiet II - Botaniczna, Jeżynowa, Piaski i Sanatoryjna.
- Pakiet III - Kapliczna, Łubinowa, Podleśna i Siewna
W tym roku uda się wyremontować jedynie trzy. To ulica Ptasia na Osowej Górze, Siedlecka na Czyżkówku oraz krótki odcinek ulicy Świekatowskiej (od Koronowskiej do Siedleckiej). - To drogi, które w przygotowanym rankingu uzyskały najwięcej punktów, bo aż 17 - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy ZDMiKP. - Teraz będziemy przygotowywać się do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac - dodaje.
Firma, która złoży najlepszą ofertę będzie musiała wybudować ulicę w ramach zasady „zaprojektuj i buduj”. Oznacza to, że po stronie wykonawcy jest zarówno przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, jak i samo utwardzenie ulicy wraz kanalizacją i zadbaniem o oświetlenie.
W tym roku na modernizacje ulic gruntowych przeznaczono 17 milionów złotych, które zostaną przekazane na wspomniane trzy ulice. - To pokazuje, jak kosztowne jest wybudowanie drogi asfaltowej od podstaw - zauważa Krzysztof Kosiedowski.