Małgorzata Stempinska

W czwartek dyżur w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych. Zadzwoń do eksperta ZUS

W czwartek dyżur w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych. Zadzwoń do eksperta ZUS Fot. 123RF
Małgorzata Stempinska

Już 18 tysięcy mieszkańców regionu złożyło wnioski o 500 plus dla niesamodzielnych. Wiele wątpliwości wciąż budzą dokumenty, które należy załączyć. Dziś zapraszamy na dyżur w tej sprawie.

Skontaktował się z nami pan Mieczysław z Bydgoszczy. - Jestem emerytem. Mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Czy mogę starać się o 500 plus dla niesamodzielnych? Czy moje orzeczenie wystarczy? Czy muszę złożyć inne dokumenty? - dopytuje się prenumerator.

Z zaświadczeniem o stanie zdrowia

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że jeśli emerytura prenumeratora „Pomorskiej” nie przekracza 1600 zł brutto, może on złożyć wniosek o tzw. świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (500 plus dla niepełnosprawnych). - Jednakże orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności nie są podstawą do przyznania prawa do świadczenia uzupełniającego. Niezbędne jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lekarza orzecznika ZUS. - zaznacza Krystyna Michałek.

Zatem do wniosku o świadczenie pan Mieczysław musi dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) i aktualną dokumentacje medyczną z ostatnich 2 lat, której nie ma ZUS. Wtedy lekarz orzecznik ZUS zbada i orzeknie, czy bydgoszczanin jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Orzecznik może wydać również orzeczenie w trybie zaocznym na podstawie dokumentacji medycznej. Jeśli nasz prenumerator będzie miał trudności w pozyskaniu od lekarza zaświadczenia o stanie zdrowia (niektóre przychodnie każą płacić za wydanie zaświadczenia dla celów ubiegania się o świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych), to ZUS nie będzie wymagać tego dokumentu. - Poprosimy tego pana o wypełnienie dodatkowego formularza OL-9A, czyli informacji o miejscach leczenia. Na podstawie tych informacji ZUS we własnym zakresie pozyska dokumentacje medyczną niezbędną do wydania orzeczenia - podsumowuje Krystyna Michałek.

Ważne są dochody

Przypomnijmy, że 500 plus przysługuje pełnoletnim mieszkającym w Polsce, którzy mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie przekracza 1600 zł brutto. Np. osoba, która ma 1400 zł brutto emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 200 zł.

500 plus dla niepełnosprawnych to temat czwartkowego (24.10.2019) dyżuru. Przy telefonie zasiądzie Paulina Farbicka-Żywica z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Oddziale ZUS w Bydgoszczy. Czeka na telefony w godz. 13-15 pod numerem bezpłatnej infolinii 800 111 006. Pytania można przesyłać też mailem pod adresem: malgorzata.wasacz@pomorska.pl

Małgorzata Stempinska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.