Na nadzwyczajne sesji Rady Miejskiej w Darłowie podjęto uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Już wiadomo, że przepisy reformujące oświatę wchodzą w życie. W styczniu opublikowano w Dzienniku Ustaw przepisy wprowadzające zmiany w systemie edukacji.
Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Darłowie podjęto uchwałę, dzięki której sieć szkół podstawowych i gimnazjów dostosuje się do nowego ustroju szkolnego na terenie miasta.
Ustalono, że po odejściu w czerwcu 2017 uczniów klas trzecich w budynku gimnazjum pozostanie 9 klas i 165 uczniów.
W roku szkolnym 2017/2018 do szkoły podstawowej dojdzie rocznik dzieci urodzonych w roku 2010. Łącznie w roku szkolnym 2017/2018 w klasach od I do VII uczyć się będzie 687 uczniów, nie licząc ewentualnych 6-latków urodzonych w roku 2011.
Szkoła Podstawowa nr 3 docelowo będzie działać w dwóch budynkach. Miejskie Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza zakończy działalność z dniem 31 sierpnia 2019 roku. Z przeprowadzonej symulacji wynika, że w roku szkolnym 2017/2018 w budynku przy Franciszkańskiej 2 kształcić się będzie 186 gimnazjalistów i 193 uczniów szkoły podstawowej w klasach VI i VII.
W kolejnych latach wszystko ma się normować
- Podjęta uchwała Rady Miejskiej niewątpliwie przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z wynagrodzeniami. Umożliwi to też kształcenie dzieci w systemie jednozmianowym.
Jednocześnie wraz z reformą darłowskiej oświaty wejdzie w życie sprawa jednego obwodu w całym mieście. Uchwała została wysłana do zaopiniowania Zachodniopomorskiemu Kuratorowi Oświaty w Szczecinie - mówi Leszek Walkiewicz, rzecznik UM w Darłowie.