W Jordanowie będą świętować 750-lecie wsi

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

W Jordanowie będą świętować 750-lecie wsi

Alicja Kucharska

- Siłą Jordanowa jest to, że mieszkańcy dobrze się znają, często ze sobą rozmawiają i współpracują - mówi sołtys wsi Zdzisław Misiak.

- Nazwa naszej miejscowości przeszła wiele zawirowań nim utrwaliła się w tej postaci - zaczyna Zdzisław Misiak, sołtys Jordanowa - niewielkiej wsi, która w tym roku obchodzi 750-lecie istnienia.

Sołtys nie ukrywa, że niejednoznacznie określone były także same początki powstania wsi. - Gdzieniegdzie można znaleźć informacje, że Jordanowo istnieje od 437 lat, ale rozwikłaliśmy zagadkę i obchodzimy 750-lecie miejscowości. Nieścisłość polega na tym, że kiedyś wieś istniała pod wspólną nazwą Gościkowo. Następnie podzielono je na Gościkowo oraz Jordanowo, prawdopodobnie od nazwy rzeki Jordan, czyli dzisiejszej Paklicy - wyjaśnia.

Uroczyste obchody 750-lecia wsi zaplanowano na 9 września. Rozpoczną się od mszy św. w zabytkowym kościele parafialnym św. Anny. Mszę poprowadzi ks. biskup Paweł Socha. - Z tej okazji chcemy, w pobliżu kościoła, chcemy ustawić tablicę pamiątkową. Uroczyste odsłonięcie nastąpi po mszy św. - dodaje.

Świebodzińska Orkiestra Dęta poprowadzi uczestników jubileuszu na plac przy pomniku św. Floriana, gdzie odbywać się będą dalsze uroczystości. O godzinie 16.00 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Axel.

Choć bardziej od Jordanowa znana jest sąsiednia wieś - Gościkowo, z uwagi na Paradyż - pocysterski zespół klasztorny, to i Jordanowo ma się czym pochwalić. Warty obejrzenia jest chociażby zabytkowy kościół pw. św. Anny - murowano-drewniana budowla, którą wzniesiono w XVI wieku.

- Nasza wieś była nierozerwalnie związana z klasztorem, ale o samodzielnym rozwoju wsi świadczy m. in. powstanie w 1610 roku jednej z pierwszych szkół katolickich w okolicy. Istniały tu także młyn, tartak, karczma, piekarnie, masarnie - wylicza sołtys.

Z. Misiak podkreśla, że wieś prężnie się rozwija dzięki mieszkańcom. - Wspólnie dbamy o swoje miejsce na ziemi. Wszyscy się znamy, często ze sobą rozmawiamy, więc jest nam łatwiej współpracować.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.