W Kameralnym dużo kultury dla młodych
Tego chcieliby bydgoszczanie - wynika z badania, jakie przeprowadził ratusz na temat zagospodarowania dawnego Teatru Kameralnego.
Zakończyły się konsultacje społeczne urzędu miasta w sprawie planowanego remontu i zagospodarowania dawnego gmachu Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej.
- Łącznie otrzymaliśmy dwa tysiące wypełnionych ankiet - słyszymy w ratuszu. - W wersji papierowej było ich 1,5 tysiąca. Za pomocą aplikacji dostaliśmy od mieszkańców 710 ankiet. Prosiliśmy o odpowiedź na dwa pytania - czy dostrzegają Państwo potrzebę rewitalizacji dawnego obiektu Teatru Kameralnego i przywrócenie mu funkcji obiektu kultury oraz jaką powinien pełnić funkcję.
26 lat - przez tyle czasu istniał przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy Teatr Kameralny.
Jednak dzieci i młodzież
Jakie są wyniki? Najwięcej bo 735 osób odpowiedziało, że budynek powinien być wielofunkcyjnym obiektem kultury z dominującą funkcją sceny teatralnej dla dzieci i młodzieży. Mniej, bo 400 osób wskazało potrzebę utworzenia tam wielofunkcyjnego obiektu kultury, ale przede wszystkim przeznaczonego na scenę muzyczną. Ponad 200 osób uważa, że to powinien był wyłącznie teatr dla dzieci, tyle samo, że obiekt multikulturalny z dominującą funkcją drugiej sceny dramatycznej. 218 ankiet wskazało utworzenie tam siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
Najmniej, bo jedynie 30 osób uważa, że Teatr Kameralny powinien być wyłącznie drugim teatrem dramatycznym.
Przypomnijmy, równocześnie konsultacje społeczne przeprowadzali także młodzi bydgoski społecznicy z Akcji Twoje Miejsce. Sporządzili inne ankiety, które w ich mniemaniu dają lepszy efekt. Pisaliśmy, że niedawno spotkała się z nimi wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. - Z uzyskanych przez organizatorów akcji opinii wynika, że w zrewitalizowanym Teatrze Kameralnym mieszkańcy najchętniej widzieliby multikulturalny obiekt nawiązujący do historii miejsca - ze sceną teatralno-kabaretową, restauracją, winiarnią, piwiarnią, letnim ogrodem, miejscem rewii, balów, koncertów - informują urzędnicy. - Takiej odpowiedzi udzieliło ponad 30 procent z 412 osób uczestniczących w konsultacjach.
Ratusz deklarował, że nawiąże współpracę ze społecznikami.
Jeszcze trochę poczekamy
Co dalej? W najbliższym czasie zostanie przygotowana koncepcja programowo-przestrzenna - jest potrzebna, by opracować dokumentację projektową. - Ta koncepcja zostanie poddana społecznym konsultacjom - informuje ratusz. - Realizacja inwestycji, z wykorzystaniem funduszy unijnych, jest przewidywana na lata 2017-2018. W 2017 roku natomiast rozpoczniemy czynności formalno-prawne związane z powołaniem nowej instytucji kultury, która będzie działała w odremontowanym gmachu.
***
Prosiliśmy mieszkańców o odpowiedź na dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało: czy dostrzegają Państwo potrzebę rewitalizacji dawnego obiektu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej, który pełnił kiedyś rolę drugiej sceny teatralnej i przywrócenie mu funkcji obiektu kultury? W przypadku zaznaczenia odpowiedzi TAK, kolejnym pytaniem ankiety było wskazanie funkcji, jaką powinien pełnić zrewitalizowany obiekt. Do wyboru było siedem odpowiedzi:
wyłącznie teatr dla dzieci i młodzieży | ponad 200 ankiet |
wyłącznie teatr muzyczny | 60 ankiet |
wyłącznie teatr dramatyczny | 30 ankiet |
wielofunkcyjny obiekt kultury z dominującą funkcją sceny teatralnej dla dzieci i młodzieży | 735 ankiet |
wielofunkcyjny obiekt kultury z dominującą funkcją sceny do prezentacji muzycznych | ponad 400 ankiet |
wielofunkcyjny obiekt kultury z dominującą funkcją sceny dla teatru dramatycznego | ponad 200 ankiet |
inna. Jaka? Większość osób wskazywała na siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” | 218 ankiet |