W klasach po kilkoro uczniów. Małe szkoły na Podkarpaciu zostaną zlikwidowane?
Dotychczas gminy zgłosiły podkarpackiemu kuratorowi oświaty zamiar likwidacji lub przekształceń 45 szkół i innych placówek oświatowych. W większości przypadków rodzice i dzieci mogą jednak spać spokojnie. Zmieni się bowiem tylko nazwa placówki lub jej siedziba.
O swoich zamiarach gminy muszą powiadomić kuratora do 28 lutego.
- Dotychczas wpłynęły 44 takie informnacje - podlicza Alicja Bialic, kierownik oddziału pragmatyki i prawa oświatowego w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Przeanalizowaliśmy, czego dotyczą. Wiele z nich, po prostu przeniesienia siedzib.
Dla przykładu Sędziszów Młp. chce przenieść siedzibę Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Rynek do budynku przy Ks. Maciąga. Jak słyszymy, w lepsze warunki. Kurator oświaty zgodziła się już na zmianę siedziby szkół wchodzących w skład ZS Specjalnych w Tarnobrzegu - z Dąbrowskiej na Kopernika, ZSP Nr 2 w Tarnobrzegu z Kopernika na Jachowicza oraz na zmianę adresu Szkoły Podstawowej w Iwierzycach - z nr 188 na 186.
Leżajsk planuje zmienić miejsce przedszkola „Promyczek”. Z Mickiewicza na Grunwaldzką, Przemyśl - siedzibę CKZiU Nr 2 i wchodzących w jego skład szkół i przedszkoli z Dworskiego na Kossakowskiej, a Rzeszów - ZS Agroprzedsiębiorczości chce przenieść z Miłocińskiej na Sucharskiego.
Tego typu zmiany planowane są jeszcze w Dubiecku, Brzezówce, Świerzowej Polskiej, Wadowicach Górnych.
- Kolejna grupa to likwidacje szkół z powodu niewielkiej liczby uczniów. Są szkoły, gdzie tak naprawdę jest tylko kilkoro dzieci
- zwraca uwagę Alicja Bialic.
W dalszej części tekstu przeczytasz m.in., w których miejscowościach szkoły mogą zostać zlikwidowane.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień