W Muzeum Górnośląskim jest bank DNA. Zaczęło się od... niedźwiedzia

Czytaj dalej
Magdalena Nowacka-Goik

W Muzeum Górnośląskim jest bank DNA. Zaczęło się od... niedźwiedzia

Magdalena Nowacka-Goik

Muzeum w Bytomiu to nie tylko sale wystawiennicze i magazyny z eksponatami. To też miejsce, gdzie są materiały kostne gotowe do badań

Muzeum Górnośląskie od początku roku uczestniczy w procesie zabezpieczania materiałów genetycznych gatunków zagrożonych i szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka. Wszystko zaczęło się od czaszki niedźwiedzia z Karpat Rumuńskich, która trafiła do pracowni preparacji zwierząt kręgowych, działającej przy w bytomskim muzeum.

- Przyjechała do nas profesor z Hiszpanii, współpracująca z Polską Akademią Nauk, która zajmuje się badaniem DNA i była zachwycona naszą czaszką, jako doskonałym materiałem do tego typu badań, bo był to materiał bardzo trudny do zdobycia - mówi Roland Dobosz, kierownik działu przyrody oraz entomolog w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Okazało się, że podczas preparacji można wykorzystać niewielki fragment kości, zamrozić go i spożytkować do badań gentycznych.

- To był moment, w którym pomyśleliśmy, aby stworzyć u nas właśnie taki bank DNA. Oczywiście nie jesteśmy przygotowani finansowo na pobieranie tkanek i głębokie mrożenie w ciekłym azocie. Ale na pobieranie fragmentów kostnych, sierści czy skóry i przechowywanie ich w zamrażarkach? Oczywiście - mówi.

Przygotowania do stworzenia banku DNA trwały ponad rok. Sposoby i procedury pobierania „czystych” tkanek zostały przygotowane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były konsultowane z zagranicznymi, m.in. niemieckimi, specjalistycznymi pracowniami genetycznymi.

- Ludziom muzea wciąż kojarzą się jako miejsca, gdzie są przechowywane truchła, którymi opiekują się starzy kustosze. Tymczasem współczesne muzeum może przypominać laboratorium - podkreśla Dobosz.

Bank DNA jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w polskich muzeach. Na razie próbek jest kilkadziesiąt, głównie niedźwiedzi, ale także wilków i antylop. Pod koniec roku może być już ich tysiąc.


*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Magdalena Nowacka-Goik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.