W oczekiwaniu na bliskich. Po roku od zamknięcia otwierają się DPS-y

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Paulina Błaszkiewicz

W oczekiwaniu na bliskich. Po roku od zamknięcia otwierają się DPS-y

Paulina Błaszkiewicz

Od 1 marca znów mogą działać domy opieki, warsztaty terapii zajęciowej, kluby seniora, czy kluby pomocy. Ich podopieczni mają za sobą wyjątkowo trudny rok. Wielu z nich od miesięcy nie widziało bliskich, czy opiekunów ze względu na szalejącą epidemię. Dziś na koronawirusa są szczepionki i powoli uczymy się z nim żyć, ale czy decyzja o otwarciu placówek opiekuńczych na pewno jest słuszna?

Wojewoda kujawsko-pomorski 25 lutego uchylił swoją wcześniejszą decyzję w sprawie czasowego zawieszenia działalności w środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach i klubach seniora, klubach pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz warsztatach terapii zajęciowej. Wcześniej poszczególne placówki były zamknięte, ponieważ zakażenie koronawirusem dla podopiecznych placówek wiązało się ze śmiertelnym ryzykiem.

Między innymi z tego powodu podopieczni wymienionych instytucji byli szczepieni przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności w ramach Narodowego Programu Szczepień. Z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że ok. 80-90 procent pensjonariuszy już przyjęło preparat. Czy w związku z tym takie miejsca jak DPS-y można bez obaw otworzyć?

Nowe zalecenia

- Od 1 marca wymienione. jednostki wznawiają działalność. Pragnę także poinformować, że równolegle z powyższą decyzją wojewoda mając na względzie bezpieczeństwo uczestników oraz pracowników przekazał w dniu 26 lutego 2021 r. do marszałka województwa oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów szczegółowe rekomendacje dotyczące organizacji pracy i prowadzenia zajęć w reżimie sanitarnym. Jednocześnie informuję, iż służby wojewody na bieżąco monitorują dynamiczną sytuację epidemiologiczną na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego - tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Tak wygląda dziś dom pomocy społecznej przy Szosie Chełmińskiej
Jacek Ciesielski Jacek Ciesielski -dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. dr dr Leona Szumana jest ostrożny, jeśli chodzi o otwieranie placówek takich jak DPS-y.

Zaleceń na pewno będą przestrzegać pracownicy i podopieczni największego w Toruniu Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana przy Szosie Chełmińskiej 220, którzy od jesieni 2020 roku walczyli z koronawirusem. A jak sytuacja wygląda dziś?

5 miesięcy z wirusem?

Przypomnijmy, że w DPS-ie przebywa ponad 150 pensjonariuszy. W październiku 2020 roku w placówce po raz pierwszy pojawił się covid, który był z pracownikami i podopiecznymi przez prawie pięć miesięcy. W związku z tym dyrektor Domu Opieki Społecznej im. dr Leona Szumana jest ostrożny, jeśli chodzi o luzowanie obostrzeń, choć doskonale wie, jakim koszmarem dla pensjonariuszy był ostatni rok. Dom dla pensjonariuszy został podzielony na trzy strefy, wprowadzono zakaz odwiedzin dla bliskich pensjonariuszy, a posiłki podawano im do pokoju, a nie jak wcześniej na stołówce, gdzie mieli kontakt z innymi osobami. To tylko część restrykcji.

- Tak trudnej sytuacji nie przeżyłem nigdy. Od samego początku pandemii, czyli od początku marca przygotowywaliśmy się na walkę z koronawirusem. Pierwszą falę udało nam się przetrwać. Przestrzeganie reżimu sanitarnego i obowiązujące zakazy, które były naprawdę uciążliwe sprawiły, że nikt nie zachorował. Niestety, drugiej fali nie udało nam się przetrwać bez zakażeń. Covid był z nami od października 2020 do lutego 2021 roku. Od trzech tygodni żyjemy bez koronawirusa - opowiada Jacek Ciesielski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej.

Koniec izolacji?

Zdecydowana większość pensjonariuszy tamtejszego DPS-u już przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi, ale są jeszcze osoby, które chorowały i są przed szczepieniem. Poza tym, jak mówi dyrektor placówki w rozmowie z "Nowościami" organizm człowieka uzyskuje odporność dopiero jakiś czas po przyjęciu szczepionki, dlatego nie wszyscy są jeszcze gotowi na przyjęcie gości. Covid tak dał się we znaki pracownikom i pensjonariuszom, że do zniesienia obostrzeń w takich miejscach jak DPS-y podchodzą z dystansem i ostrożnością. Choć każdy jest stęskniony za bliskimi, za spotkaniem, rozmową.

- Dopiero wyszliśmy z epidemii. Przywracamy normalne funkcjonowanie, ale w ograniczonym zakresie. Pensjonariusze wychodzą z pokoi, mogą spacerować wokół budynku. Powoli zmierzamy w kierunku umożliwienia odwiedzin, ale na początku będą się one odbywały na zewnątrz. W sierpniu, gdy zachorowań było mniej, też umożliwialiśmy podopiecznym spotkania z bliskimi, a gdy nie były one możliwe korzystaliśmy z telefonów, czy nowych technologii umożliwiających spotkanie wirtualne - mówi Jacek Ciesielski.

Czas na otwarcie?

Dyrektor największego domu pomocy społecznej w Toruniu w rozmowie z "Nowościami" mówi, że ma świadomość dramatów, jakie z powodu izolacji przeżywali pensjonariusze, ale mówi też o tym, że to właśnie w placówce czuli się bezpieczni, ponieważ nie mieli kontaktu z zagrożeniem, jakim przecież był kontakt z innymi osobami.

Przypomnijmy, że poza domami pomocy społecznej od poniedziałku działalność wznawiają też warsztaty terapii zajęciowej, czy kluby seniora. To dobra wiadomość. Osobisty kontakt z instruktorami, czy terapeutami jest bardzo ważny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Trudno mówić o terapii na Zoomie, czy Facebooku. Kontaktu z drugim człowiekiem spragnieni są też seniorzy, którzy także w pierwszej kolejności zostali zaszczepieni. Urząd Wojewódzki zapewnia, że będzie na bieżąco monitorował sytuację placówek, w których mieszkają lub do których uczęszczają osoby starsze, chore, czy wymagające opieki.

Paulina Błaszkiewicz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Maja Pszczolka

Najgorsze jest to że chorym już nikt nie zwróci utraconego zdrowia.
To wszystko tylko pisze w artykule ale rzeczywistość wygląda strasznie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.